Po pádu totalitních režimů u nás i v Maďarsku se znovu objevuje zájem o problematiku menšin. Na jedné straně se v nich probouzí potlačovaný, oprávněný pocit křivdy, a to nejen té společné, ale i specifické. Toho obratně využívají nové politické síly. V rámci předvolební kampaně píše maďarský exprezident Mátyás Szürös dopis Václavu Havlovi, kde (cca 14 dní po vzájemném setkání) žádá vyřešení problému; nový ministerský předseda József Antall v inauguračním projevu prohlašuje, že se v duchu cítí být premiérem 15 miliónů Maďarů atd., nemluvě už o tom, jak obdobné projevy interpretuje tisk.

Činí se ovšem i druhá strana: síly, které stály u zrodu pamětní desky dr.Tisa, hovoří o maďarizaci(!) jižního Slovenska, o útlaku slovenské menšiny v této oblasti a žádají výlučné zavedení slovenštiny na celém území Slovenské republiky. I zde odvádějí pořádný kus práce novináři.

Jako Maďar původem z jižního Slovenska, který již patnáct let žije v Praze, považuji za nezbytné se k problematice nacionalismu vyjádřit v naději, že se mi podaří alespoň naznačit mechanismus, kterým se řídí.

Český přístup k tomuto problému charakterizuje především značná rozpačitost, způsobená dlouhodobou neinformovaností. Nemyslím, že to platí všeobecně: soudě podle přesné a citlivé analýzy roku 1968 z pera současného českého premiéra Petra Pitharta autor velice dobře chápe psychologickou podstatu nacionalistického cítění. Nelze mu dost dobře vyčítat ústupky před slovenskou politikou. Zrušení…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte