Představte si společnost, v níž komputerizace dosáhla takové úrovně, že každá vaše cesta metrem je přesně zaznamenána a analyzována, kde továrny sestavují výrobky ze součástek, které jsou dodávány z celého světa přesně v okamžiku, kdy je jich zapotřebí, a kde počítače prý dokonce obohacují i tradiční místní kulturu. Touto společností je současný Singapur.

Vedle jedné ze singapurských dálnic se rozkládá Singapore Science Park, Singapurská oblast pro vědecký rozvoj, uprostřed níž stojí ústředí singapurské Národní rady pro komputerizaci. Je to vládní úřad, jehož úkolem je uvést do praxe pozoruhodný státní komputerizační plán. Cílem plánu je v zemi, kde už 25 let vládne jediná strana a kde je všechno řízeno z jediného ústředí, vytvořit plně komputerizovanou společnost.

Na úpatí Jurong Hill je v Singapuru lokalizován průmysl, který se v šedesátých a sedmdesátých letech zasloužil o podstatný ekonomický růst této země. Elektrárny a rafinérie ropy však dnes představují starý typ průmyslového rozvoje, rozvoje před elektronickou revolucí. Během prvních dvaceti let své nezávislé existence dosáhl Singapur neobyčejně vysokého ekonomického standardu, který šel ruku v ruce s minimální inflací a s plnou zaměstnaností. V roce 1985 však nastal hospodářský pokles. Vláda byla nucena analyzovat ekonomickou situaci a pro budoucnost formulovat zcela novou strategii.

Informační sítě

I když je Singapur tzv. „free port“, svobodný přístav, kde se neplatí…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte