Aktivní účast v protiirácké koalici poskytla Sýrii alibi a volné ruce v Libanonu. Proto se také nikdo nepozastavil nad nekompromisní likvidací vzdávajících se stoupenců generála Aúna a pouze Francie požádala OSN o přešetření této události.

Je nesporné, že po patnácti letech občanské války a faktického bezvládí zde působí syrské jednotky jako stabilizační faktor. Jisté je i to, že Michel Aún byl zcela netolerantní představitel části křesťanské komunity v Libanonu, navíc podporován Irákem, a vedl svůj boj bez ohledu na ztráty obyvatelstva. Na druhé straně připomíná dnešní mír vyhnání čerta ďáblem. Na takové rysy je třeba upozorňovat již nyní, aby se předešlo podobnému překvapení, jaké nachystal před třemi měsíci irácký útok na Kuvajt. Vždyť až do letošního roku považoval celý svět Irák za nevinnou oběť Chomejního fundamentalistů.Libanon však není Kuvajt stejně jako Háfiz Asad není Saddám Husajn. Syrský prezident si dovede počínat mnohem prozíravěji, pragmatičtěji a v konečném důsledku účinněji. Jeho vystupování obratného diplomata mu pomáhá zakrývat poměry doma, které se příliš neliší od Bagdádu. Se svými potenciálními odpůrci, ať už z řad radikálních muslimů, proiráckých nacionalistů, komunistů, Palestinců či zbytků demokratické opozice, zachází zcela bez skrupulí. Dosud je v paměti masakr třiceti tisíc příslušníků Muslimského bratrstva ve městě Hamá roku 1982. Ve zprávách Amnesty International najdeme svědectví o poměrech v syrských věznicích - bití,…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte