Hongkong je jedno z nejbohatších míst na světě. Tento přístav, ekonomům i romanopiscům známý jako „malý drak“, se během posledních desetiletí stal spolu s dalšími třemi asijskými státy expanzívní hospodářskou velmocí. Tato britská korunní kolonie poskytuje i přes svou malou rozlohu útulek desetitisícům uprchlíků ze zemí, které nadále prožívají brutální komunistický experiment. Podle mezivládních smluv se má malý drak v roce 1997 stát součástí Čínské lidové republiky. Pohádkově bohatý Hongkong, čínsky Přístav vůní, opouštějí investoři, kapitáni průmyslu i intelektuálové.

Mezi Londýnem a Pekingem existuje čtyřicetistránková smlouva. Potvrzuje, že Hongkong, který si Britové v červnu roku 1898 pronajali na 99 let, bude vrácen Číně. Číňané se zaručují, že „kapitalistický způsob života“ nechají na pokoji ještě dalších 50 let. Hospodářsky vyčerpané Číně spadne do klína hotový poklad.

Hongkong je dnes třetím největším finančním centrem na světě a soustřeďuje obchod s rýží, vzácnými dřevy, bavlnou, hedvábím, cukrem, olejem, kořením, hračkami, elektronikou. Konkuruje Americe i Japonsku. Je světovým přístavem, proslul také trhem s diamanty. Černý den pro Hongkong představuje 30.červen 1997: britská vláda chce dát pas pouze padesáti tisícům usedlíků. Názory na budoucnost Hongkongu se různí, nejistotu ale sdílejí všichni.

Kim je modelka. Právě podniká dlouhou cestu po východoevropských zemích. Studuje, jak sama zdvořile říká, "vliv komunistických vlád na život…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte