0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura16. 10. 19904 minuty

Trapné a smutné

Bodejť by ne, když v říjnu proběhne u obvodního soudu pro Prahu 1 již páté stání (čtvrté po revoluci), jehož obsahem je na prvním místě otázka mravnosti v literární práci. Předmětem soudního sporu je spoluautorství.

Klement Lukeš

Bodejť by ne, když v říjnu proběhne u obvodního soudu pro Prahu 1 již páté stání (čtvrté po revoluci), jehož obsahem je na prvním místě otázka mravnosti v literární práci. Předmětem soudního sporu je spoluautorství.

Dříve známá a v oboru pop music renomovaná dvojice bývalých manželů Miroslavy a Jiřího Černých připravila v letech 1967- 69 k vydání dvoudílnou knihu Hvězdy světových mikrofonů. V důsledku normalizace druhý díl tehdy nevyšel. Jiří Černý jej však v nepatrně doplněné podobě vydal po dvaceti letech už jen pod svým jménem a s novým titulem Hvězdy tehdejších hitparád. Kniha, zadaná nakladatelství Panton v roce 1985, vyšla 7.dubna 1989.

M.Černá-Filipová upozornila Panton na spoluautorství. K nápravě nedošlo, případ se bohužel dostal před soud, a ten se vleče a vleče.

Mnohým nám laikům, kdož jsme měli možnost některá soudní jednání sledovat, se celá záležitost jeví už dávno jasná. Neboť co je třeba tak složitě a zdlouhavě prokazovat, když je známo a u soudu zdokumentováno, že bývalí manželé Černí (oba absolventi žurnalistiky na FF UK, oba redaktoři) spolu v šedesátých letech připravili a každý týden v Čs.rozhlase uváděli tehdy velmi populární pořad Houpačka, spolu napsali řadu článků a statí, spolu vydali i knihy. O technice a postupech jejich společné práce byly natočeny dva krátké filmy. Soud má k dispozici i původní strojopis předmětné knihy s rukopisnými poznámkami obou autorů, jehož autentičnost žalovaný J.Černý nepopřel. Řádka různorodých a na…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc