Viděn zvenčí, transformační zákon o odstátnění a následné privatizaci státních podniků je nejvýznamnější událostí roku, na kterou západní podnikatelé netrpělivě čekali. Umožňuje konečně (alespoň právně a teoreticky) vstup zahraničního kapitálu do československé ekonomiky a zároveň odstraňuje (opět alespoň teoreticky) ono obávané nebezpečí rozkrádání národního majetku nebo jeho levného rozprodeje. Municipalizační část zákona (předání místního majetku obcím v privatizované formě po municipálních volbách) také (rovněž alespoň teoreticky) konečně odejme ekonomickou moc komunistickým mafiím, zabarikádovaným do majetkových akciových společností, která nabízejí k prodeji devizovým cizincům vily, zámky, hrady a rekreační střediska, jež jim nepatří.

Umožňuje řadovým občanům zbohatnout na nákupu akcií v odstátněných podnicích - tedy ukládáním úspor rentabilnějším způsobem, než jsou spořitelny. A především zaručuje, že každý, komu na tom záleží, bude konečně moci zjistit, který podnik si sám na sebe vydělá, na který podnik stát (tedy občan) doplácí, kam jdou zisky a ztráty, jak se s nimi nakládá a kdo je za to odpovědný. Neboli, jak tomu zákon říká, „vysokou transparentnost ekonomických vztahů“.

Začíná doba, v níž se užitečnost mých výrobků či služeb pozná podle toho, zda si je bude chtít někdo koupit, a nikoli podle toho, zda odpovídají ideologickým potřebám té či oné vládnoucí kliky. Končí doba nezodpovědnosti, končí myšlení typu "ať se snažím, jak se snažím, stejně…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte