„Lesy jsou jedním z největších bohatství naší vlasti,“ stojí psáno v lesním zákoně č.61/77. Jsou zdrojem cenné suroviny pro naše hospodářství, nezbytnou podmínkou obnovování fyzických a psychických sil člověka, důležitým činitelem ekologické rovnováhy v přírodě a obnovy životního prostředí vůbec. Ve skutečnosti se však s nimi nakládá jako s bezcenným materiálem. Poškození našich lesů průmyslovými exhalacemi, velkoplošnými holosečemi a destrukcí půd je považováno za nejhorší v Evropě. 25% lesních ploch je v kritickém stavu. Rychlost, s jakou lesní porosty mizí, je srovnatelná snad jen se zahájením industrializačního procesu v Anglii.

Jedním z největších prohřešků socialistického plánování na našich lesních závodech je neúměrně vysoká těžba. Podle starého lesního zákona platného do r.1961 se smělo vytěžit pouze tolik, kolik odpovídalo předpokládanému přírůstku dřevní hmoty. Při dodržování této zásady mohl být les zachován pro příští generace v celé šíři své užitečnosti včetně produkce dřeva. V duchu socialistické teorie, že dřevo je jediný obnovitelný zdroj a materiál, se zaměnil cíl s účelem a výše těžby se začala odvozovat nikoli z toho, co les unese, ale z nároků jednotlivých hospodářských odvětví.

O ostatních funkcích lesa, které nabývají v době narušeného přirozeného prostředí člověka na důležitosti, o jeho významu hygienickém, zdravotním, estetickém a ekologickém, se dosud jen teoretizovalo.

Zatímco se např. na ploše jedné lesní správy nedaleko od…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte