Byl to zvláštní víkend. V Pekingu začaly Asijské hry a na celém světě podzim. V San Francisku poprvé po několika měsících pršelo a konala se velká protiválečná demonstrace.

V téže době se ve Foster City na jižním předměstí San Franciska pořádal 2.sjezd Federace za demokratickou Čínu. Zúčastnilo se ho na 150 delegátů a pozorovatelů z celého světa. Původně se očekávala účast poněkud vyšší, někteří delegáti se však nemohli dostavit vzhledem k vysokým cestovním nákladům. Sjezd měl zhodnotit dosavadní práci Federace, projednat strategii do dalšího období a zvolit nové předsednictvo.

Přestože od ustavujícího sjezdu v Paříži (22.-24.9.1989) uběhl teprve rok, v mezinárodně politickém postavení Číny, a tedy i Federace, se hodně změnilo. S kolapsem komunismu ve východní Evropě se zhroutil starý bipolární model geopolitických vztahů, a Čína tudíž pozbyla své privilegované pozice jakéhosi jazýčku na vahách poměru sil mezi oběma supervelmocemi. Někdejší strategický trojúhelník Moskva-Peking-Washington se rozplynul a Čína byla vykázána ze stadiónu globální politiky na hřiště politiky regionální. Značně k tomu přispělo i stigma, jež pekingský režim provází od loňského masakru na náměstí Tchien-an-men. V roli mezinárodního vyvrhele ho sice mezitím vystřídal pistolnický režim Saddáma Husajna, ale cejchu 4.června 1989 se už Peking nezbaví.

Z hlediska vnitropolitické situace se Čína zjevně nachází v hluboké krizi. Politickou moc monopolizuje klika pěti osmdesátiletých…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte