Svůj článek jsem původně koncipoval jako zprávu o tom, v jak hrozivém stavu se po personální stránce nachází Úřad předsednictva vlády ČSFR. Ve čtvrtek 20.září jsem se dozvěděl, že z funkcí bylo odvoláno všech třináct ředitelů odborů, kteří na svých postech seděli již od začátku normalizace. Přestože tento krok nelze považovat za včasný, bylo by možné ho uvítat, kdyby odvolání opravdu znamenalo konec jejich činnosti na úřadě. Premiér ale všechny odvolané ředitele pověřil prozatímním řízením odborů.

Nadále tedy hrozí skandál, který by se v důsledcích mohl dotknout i předsedy federální vlády. Také nezbývá než doufat, že odvoláním nejvíce zkompromitovaných osob celá záležitost nekončí. Stále tu zůstává dost těch, kteří mají na svědomí nesmazatelné morální prohřešky, a také hodně takových, jejichž činnost měla být již dávno předmětem zájmu hospodářské kriminálky a prokuratury. Je proto nutné, aby očista úřadu pokračovala a vše bylo řádně a bez výjimek prošetřeno, jak tomu v právním státě bývá zvykem. Poměry ve společnosti totiž pouze kopírují rozložení sil v ústředních orgánech. Odvoláním na poslední chvíli premiér Čalfa možná zažehnal největší nebezpečí. Kritika, i když bohužel neveřejná, se na něho valila ze všech stran. O co šlo a o co stále jde?

Kdo je v pozadí?

Dvě instituce: předsednictvo vlády se svými sekretariáty a Úřad předsednictva vlády (ÚPV). Sekretariáty jednotlivých místopředsedů se často svou působností překrývají s…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte