Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Italia Dolce

Československá koruna už je na Západě směnitelná. Samozřejmě ještě ne všude. Letos už ji ale vyměňuje několik směnáren v Benátkách, kam o víkendech přijíždí na pět set československých autokarů a kam od svítání pochodují proudy československých turistů přes dlouhý silniční most z parkoviště na Isole Tronchetto.

Československá koruna už je na Západě směnitelná. Samozřejmě ještě ne všude. Letos už ji ale vyměňuje několik směnáren v Benátkách, kam o víkendech přijíždí na pět set československých autokarů a kam od svítání pochodují proudy československých turistů přes dlouhý silniční most z parkoviště na Isole Tronchetto.

Ačkoli počátkem léta na Dóžecím paláci visel velký nápis „Benvenuti i cecoslovacchi“ (už tam není), směnárny nesměňují koruny jen z lásky k Čechoslovákům, nýbrž především proto, aby něco utratili, a tak přispěli k chodu benátského hospodářství.

Chtě nechtě jsem své krajany trochu sledoval a napadlo mě, zda si kromě té historické nádhery a záplavy všemožného zboží a služeb také všímají, jak se to bohatství dělá. Jestli si všímají hemžení všelijakých člunů, které od svítání po kanálech rozvážejí čerstvé potraviny a zboží do obchůdků, trattorií a kavárniček, zda si všímají typických benátských vozíčků, zařízených na stoupání po schodech mostů, s nimiž rozvažeči po celý den pobíhají po městě, a pouličních stánků se vším, oč by návštěvník mohl mít zájem, od map a potištěných triček přes obložené housky po minerálku a čerstvé ovoce.

O několik dní později, na pláži Pietrasanta v Toskáně jsem poslouchal hraběte Brandoliniho, starého milovníka Prahy, který tam někdy bydlívá U tří pštrosů. Vyprávěl, jak ve třicátých letech na pláže chudé Toskány jezdívali ve škodovkách a tatrách bohatí Čechoslováci. (Itala nesmíte obtěžovat s nějakými Čechy a Slováky, má…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte