To není geopolitická metafora; cituji pouze slova mladé zaměstnankyně hotelu Budovatel, která se mně snažila vysvětlit pozadí případu JAKUB POLÁK. V době našeho rozhovoru se už nad osmatřicetiletým topičem a mluvčím OF hotelu stahovala mračna. Tři dny nato, 14.února, dostal „pro opakované porušení pracovní kázně“ hodinovou výpověď. Tzv.revoluce to samozřejmě přežila, ale opět se ukázalo, že její „samet“ hladí pouze po jedné straně.

Budovatel fungoval až do nedávného zrušení Ústřední rady odborů jako její „účelové zařízení, určené k přednostnímu uspokojování potřeb vrcholových odborových orgánů“. Při známé provázanosti komunistických a revolučně-odborových špiček minulého režimu si jistě i laik dokáže představit, jak nadšeně vedení hotelu vítalo loňské listopadové zemětřesení. Řady ohrožených se pevně semkly v čekání na milicionáře, kteří nepřišli. Místo nich se na pracoviště dostavil Jakub Polák, t.č.pacient nemocnice Na Františku, propuštěný na vlastní žádost. Především z jeho iniciativy bylo pak 12.prosince instalováno v hotelu občanské fórum. 39 shromážděných účastníků zakládající schůze okamžitě vyjádřilo nedůvěru stávající ředitelce a Hana Urbanová po nějakém čase skutečně podnik opustila. Ve světle pozdější krátké kariéry OF Budovatel však člověk váhá, zda tento politický ústupek skutečně nadiktovala síla nového hnutí, nebo zda nerozhodoval spíš důchodový věk paní ředitelky. Každopádně odchodem H.Urbanové jakékoli „rekonstrukce“ a změny v účelovém zařízení…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2066

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte