Česká katolická charita, podnik katolické církve, na jehož půdě se na profesionální úrovni realizovaly sociální programy, vznikla za první republiky. V roce 1946 měla přibližně 460 sociálních ústavů nejrůznějšího typu (mateřských ústavů, škol, nemocnic, domovů důchodců) s personálem řádových sester, věrných svému poslání služby Bohu v lidech.

Ke konci 50.let působilo na našem území přibližně 63 řeholí, mužských i ženských, soustřeďujících kolem patnácti tisíc řeholníků v přibližně 393 klášterech.

Po únoru 1948 komunistická strana v duchu ateismu ihned začala připravovat likvidaci řeholí s odhodláním k naprosté destrukci náboženství. Sám Slánský na zasedání Informbyra v listopadu 1949 prohlásil: „Nejjednodušší by bylo všechny biskupy v čele s Beranem prostě pozavírat. Důvody bychom pro to měli, moc také, ale lidé by to nepochopili. Udělali bychom z nich mučedníky.“ V monstrprocesu, který začal v březnu 1950, bylo deset vedoucích představitelů mužských řeholí odsouzeno za špionáž ve prospěch Vatikánu.

Na jaře téhož roku jednotky Lidových milicí a SNB obklíčily mužské kláštery v celé republice. Likvidace ženských klášterů probíhaly v srpnu až září 1950. Za policejní asistence, převážně v noci, byli řeholníci a řeholnice odvlečeni a násilně internováni v předem vytipovaných, tzv.koncentračních klášterech - v Broumově, Oseku, muži pak z valné části v Želivě. Nelze pominout, že ozbrojená přepadení způsobila i značné materiální a kulturní škody - na nákladní…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte