Do Prachatic jsem původně přijel kvůli úplně jiným věcem. Bylo pro mne příjemným překvapením, když jsem zde objevil něco, co jsem nečekal, něco, co se vymyká zkušenostem novináře, který chce pravdivě informovat o naší současné neveselé politické situaci.

Město Prachatice s přidruženým okresem leží v šumavském pohraničí, v kraji, který zdědil za uplynulá léta komunistické vlády nesrovnatelně více problémů než mnohé jiné. To místním schopným lidem nebrání v chuti a elánu je řešit. Revoluce vypukla v Prachaticích brzy a měla to štěstí, že se do jejího čela postavili čestní a odpovědní lidé. Komunisty se podařilo překvapit dříve, než se stačili vzpamatovat a opevnit, jak tomu je na většině jiných míst. Lednová kooptace poslanců do národních výborů se v rámci tehdejších možností podařila. Občanské fórum získalo v plénu ONV třicet procent poslaneckých míst, komunisté dvacet. Lidovci a socialisté nabídli Občanskému fóru polovinu ze svých dvaceti procent.

To je výchozí kapitál a také jeden z hlavních důvodů, proč je současný stav uspokojivý. Již od ledna se dá na národních výborech smysluplně a bez průtahů hlasovat o všem důležitém. Výsledky červnových voleb se nijak nevymykaly celostátnímu průměru. To však není rozhodující. Podstatné je, že průběh věcí je již delší dobu pod kontrolou slušných lidí, a lépe se tak daří bránit rejdům a čachrům, na které narážíme jinde. V okrese je dobrá spolupráce především s poslanci OF v České národní radě Matějkou a Pecháčkem,…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte