0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov11. 9. 19905 minut

Oceloví ptáci

Československo zaujímá v počtu bojových letounů na jednoho obyvatele nejvyšší příčku v Evropě. V tomto ohledu se nám přibližuje pouze Bulharsko. Francie, Velká Británie nebo SRN zůstávají daleko za námi.

Československo zaujímá v počtu bojových letounů na jednoho obyvatele nejvyšší příčku v Evropě. V tomto ohledu se nám přibližuje pouze Bulharsko. Francie, Velká Británie nebo SRN zůstávají daleko za námi.

Letectvo je zatím naší nejdražší zbraní: jeden letecký pluk představuje roční výdaje zhruba jednu miliardu korun. Očekávané snížení počtu bojových letounů by mělo přinést miliardové úspory.

Tato vojenská složka má oproti jiným druhům zbraní jednu zvláštnost - nedá se na ní příliš ušetřit tím, že se omezí počet startujících letadel. Zabezpečení letů pozemní technikou je stejné u jednoho letadla jako u padesáti, zatímco u tankového pluku se k výcviku mohou používat pouze čtyři stroje a ostatní se zakonzervují. Velmi nákladný je i výcvik pilotů (asi půl miliardy korun). Navíc se naše letectvo nesmyslně modernizuje nákupem sovětské techniky (letos armáda zakoupila 6 letounů MIG-29, jeden přitom stojí sto padesát miliónů korun). Na Sovětském svazu jsme tak naprosto závislí v dodávkách náhradních dílů. V současné situaci, kdy Československo uvažuje o vystoupení z Varšavské smlouvy, mohou sovětští zástupci odmítnout další kontrakty, a veškerá letecká výzbroj nám bude k ničemu. Například Maďarsko tuto hrozbu řeší jednáním o dovozu vojenské techniky ze Západu.

V Československu se v současné době používá dvacet dva vojenských letišť. Velkým problémem je jejich nerovnoměrné rozložení na území obou republik: na Slovensku jsou jenom čtyři (pozůstatek bývalé…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc