Tak špióni si mohou vydechnout, fízlové ještě ne. A ne u nás, ale v Německu. Minulý týden spolková vláda schválila návrh zákona, kterým se poskytuje omezená amnestie agentům NDR, jejichž přečiny se omezují na „typickou špionážní činnost“, jako například falšování dokladů, ne však vražda, zabití či odnětí svobody jiným osobám. Amnestie se nebude rovněž vztahovat na agenty, proti kterým už probíhá trestní řízení a kde lze očekávat trest vyšší než tři roky. Zákon zahrnuje rovněž západoněmecké občany, kteří byli ve službách špionáže NDR nebo k ní přeběhli. A dosud neodhalení agenti mohou být zahrnuti, pokud se přihlásí do sjednocení Německa 3.října.

Generál Markus „Míša“ Wolf, který po 30 let stál v čele východoněmecké špionáže, považuje amnestii za nutný krok, má-li se prý ve sjednoceném Německu zachovat vnitřní mír. Jeho osobně se týkat nebude. V trestném řízení, které proti němu vede státní prokuratura SNR, riskuje nejvyšší možný trest 10 let. Vzhledem k popularitě, jíž dnes ve východním Berlíně požívá, však možná i on tiše proklouzne. Hůře na tom zřejmě bude přeběhlík Hans-Joachim Tiedge, předtím jeden z vedoucích pracovníků západoněmecké protišpionáže. Jeho bývalí kolegové udělají jistě vše, aby trestu neunikl.

Úřad státního prokurátora SNR prohlásil, že východoněmečtí občané, kteří „v dobré víře“ prováděli špionáž proti spolkové republice, nemohou být podle západoněmeckého zákona souzeni za zradu. Oněch přibližně 4.000 agentů NDR, kteří v minulosti pracovali…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte