Československým tiskem proběhlo několik zpráv o našich kontraktech s Irákem, které se týkaly zbrojních dodávek a jiných vojensko-obchodních smluv. Tyto různé podložené i nepodložené zprávy nikdo nedementoval ani nepotvrdil. Dokonce se k nim ani nikdo obsáhleji nevyjádřil. Jak jsem se dozvěděl na FMNO, federální vláda rozhodla, že o všech záležitostech týkajících se Iráku, embarga apod. bude informovat mluvčí vlády pan Fiala. Ten samozřejmě není k zastižení. Praxe poskytování polovičatých nebo nulových informací, jejich zatajování nebo cenzura má samozřejmě jeden jediný efekt. Obyčejný smrtelník si řekne, že tady něco smrdí a že to s tajemnými kontrakty nebude jen tak. Pokud novinář nechce pouštět do éteru laciné fámy, musí se do pátrání pustit na vlastní pěst, a to cestou různých, na sobě nezávislých pramenů.

Co jsem se tedy dozvěděl? Přestože se v Omnipolu, což je, jak známo, náš monopolní vývozce zbraní, téměř nic nezměnilo a na mnohé oblasti obchodního zájmu této organizace by bylo potřeba si zblízka posvítit, oblast obchodních vztahů s Irákem se zdá být jasná. Shodou okolností se nyní, po vypuknutí krize v Perském zálivu, nemusíme stydět víc než jiné evropské státy. Velká Británie, Francie, NSR a především Sovětský svaz toho mají na svědomí neporovnatelně více. Zůstává proto záhadou, proč toho naše odpovědné orgány nebo Omnipol sami nevyužijí a neuveřejní seznamy zbraní vyvezených minulým režimem, jak to učinili Francouzi. Ubránily by se tak mnohým pověstem.

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte