Je to už víc než týden, kdy četné rakouské listy přinesly na prvých stranách zprávu, že maďarský ministr životního prostředí Sandor Keresztes oznámil svému rakouskému protějšku, že Maďarsko „plně chápe rakouské obavy z Jaslovských Bohunic speciálně, jakož i z atomové energie všeobecně“, za což bude bohatě odměněno rakouskými šilinky. Naše listy, naše TV, naše vláda k tomu ani slovo. Že by se ti nenapravitelní Maďaři, kteří si vymýšleli neexistující ekologicky katastrofické následky už v Nagymárosi, opět jednou zmýlili? Nemýlíme se náhodou my? Způsob, jakým jsme až dosud řešili problémy energetiky (totiž zásadně na úkor budoucnosti), mě vede spíše k druhé variantě odpovědi.

Měl bych předeslat, že nesdílím obvyklé výtky svých spoluobčanů. Je zpozdilé vytýkat vládě něco, co sama nejen nezavinila, ale ještě se uvolila to sisyfovsky napravovat (odstranění dotace potravin, zdražení ropných produktů); rovněž platy poslanců, domnívám se, rozčilují k nepříčetnosti pouze ty z nás (je jich ovšem požehnaně), kdo se dosud nezbavili jednoho z nejtíživějších, hospodářsky i duševně snad nejvíce paralyzujících a mrzačících reziduí minulosti: rovnostářství. Ano, přátelé, po 40 letech usilovného vzájemného hlídání platů i majetků vlastníme, vyrábíme a dýcháme všichni jedno jediné, velké a nelibě páchnoucí rovno.

Něco jiného je však nepochopitelný postoj mé vlády k nejstupidnějšímnu z pomníků komunistické gigantománie v Gabčíkovu: práce se dodnes nezastavila snad jen proto, aby…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte