Ve čtvrtek 23.7. uspořádal dr.Tomasz Bartoszewicz, prezident Ústředního celního úřadu Polské republiky, na polském obchodním zastupitelství v Praze tiskovou konferenci. Přítomni byli novináři z Mladé fronty, Práva lidu, Lidových novin a Respektu. Den předtím proběhla z iniciativy polské strany jednání s ředitelem Federální celní správy ČSFR panem Hronovským. Dr.Bartoszewicz proto novináře o tomto jednání informoval.

Ve stanovisku polské vlády, které byl pan Bartoszewicz zplnomocněn v Československu tlumočit, se praví, že existence poslední železné opony je proti zájmům občanů obou zemí. Polská strana navrhla zesílená celní opatření, která by prováděli celníci obou států společně, přičemž by se řídili československými celními předpisy. Polská strana chápe, že Československo, které ještě nepřešlo na systém tržního hospodářství, se obává vývozu nedostatkového spotřebního zboží. Navrhuje proto společný postup obou zemí při celní kontrole, která by se výrazně urychlila. Polští představitelé tímto apelují na československou vládu, aby přísně rozlišovala hranice mezi ekonomickými a politickými opatřeními. Polská vláda si nedovede vysvětlit, proč Československo používá k prosazení svých ekonomických zájmů takových politických a jasně diskriminačních opatření, jakými jsou uzavření hranic a nutnost ověřeného pozvání při turistických cestách.

Máme tedy co činit s oficiálním prohlášením polské vlády. Nejedná se již o „pouhý“ apel čs.-polské solidarity, kterému polští…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte