O problematice Vietnamců u nás psaly snad již všechny myslitelné noviny. K nejlepším a nejpravdivějším pak patřil nedávný seriál Jáchyma Topola v Respektu (počínaje č.7). K plnému pochopení dnešní situace se ale musíme letmo podívat na současný život v socialistickém Vietnamu, v zemi, kde stále jde ruku v ruce stalinismus s tradičním orientálním myšlením a fanatismem.

Ve VSR a zejména v jeho severní části panuje pro nás nepředstavitelná bída a hlad trvající mnoho let. Tamní obyvatelé byli velmi rychle degradováni na jakési živoucí stroje věnující celý život shánění obživy - ti šťastnější pracují, i když za málo, méně šťastní slouží alespoň v nadměrně početné armádě a zbytek se živí, jak se dá - od ilegálních metod až po žebrotu. Není divu, že nikdo nemá čas na takové zbytečnosti, jako je koupě a četba knih, koncerty, turistika, ochrana přírody - vlastně veškerý kulturní život. Hrstka eventuálních nadšenců z notně prořídlých řad intelektuálů stejně nemá z čeho vybírat - na cenzuru se snad pamatujeme i my. A to všechno udržuje při životě korupce a úplatkářství i pro nás nevídaných rozměrů, které se týkají třeba i povolování cest do Československa - odkud peníze na úplatek za cestovní doklady pocházejí, nikoho nezajímá, hlavně, že jsou. Proto u nás zřídka najdete Vietnamce na výletě (nepočítáme zde jejich „obchodní“ cesty z města do města), na koncertě, v galerii nebo ve frontě na knihy. Jejich život se zredukoval na pracovní proces v továrně, pití piva na…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte