Dne 14. srpna 1990 se na ministerstvu zahraničních věcí uskutečnila schůzka, na které zástupci FMZV, vnitra a prezidentské kanceláře informovali redakci Respektu o vývoji šetření v případu Masljajev. „V žádném případě nechceme tvrdit, že za tuto tragickou chybu nikdo nemůže. Ale nehledáme pouze viníky jednoho případu, hledáme i způsoby, jak podobné situace řešit v budoucnosti,“ řekl na úvod náměstek ministra zahraničí Luboš Dobrovský.

Jak známo (viz respekt č. 20,21,22), zažádal vojín sovětské armády A. V. Masljajev 17. dubna 1990 o politický azyl v ČSFR. Díky iniciativě byrokratů z Úřadu pro cizineckou službu a pasovou agendu ( dále jen Úřad) byl během necelých čtyřiadvaceti hodin vydán jako „vojenský zběh“ sovětské bezpečnosti. Čtyři měsíce poté se věcí začala zabývat Inspekce ministra vnitra ČSFR. Ve dnech 2. -10. srpna provedla šetření, z něhož vyplynulo, že se jistý funkcionář Úřadu vydáním Masljajeva zřejmě dopustil trestného činu maření výkonu veřejného činitele nedbalostí. Ke konečnému výroku je však třeba ještě vyslechnout několik osob, které jsou toho času na dovolené. Vzhledem k nutné presumpci neviny byli…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte