10.července hodinu po půlnoci dorazil na staré ruzyňské letiště zvláštní československý letoun s jedenapadesáti albánskými uprchlíky. Mohli jsme si blahopřát - ze všech evropských zemí jsme byli nadějně první, kdo zbavil příští exulanty horké tiranské půdy. Kromě několika novinářů je na letišti očekával ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier, aby je mohl přivítat slovy: „Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci“.

Devětačtyřicet mužů a dvě ženy, kteří před několika dny přelezli zeď naší tiranské ambasády, se tvářilo rozpačitě. Do neznámého prostoru, který jim přislíbil pomoc, vstupovali s plakátem Havla, rukama vztyčenýma do V a stereotypní odpovědí na všechno - no comment. I na otázku, zda vědí, že přijeli do země, kde stále ještě není vyjasněno jedno z práv civilizace - právo na azyl.Albánští uprchlíci byli zatím první, kteří se dostali na naše území za aktivní pomoci našeho státu. Zůstat však u nás nehodlají. Československo pro ně znamená pouhý tranzit, záruku, že sen o vystěhovalectví na Západ, kam všichni směřují, dostane konkrétní podobu.Prvním provizorním domovem byla ubytovna TJ Motorlet na Podbělohorské ulici. Zde dostali utečenci svoji dočasnou postel, celodenní stravu, 120 Kčs týdně a když měli zájem, tak i něco na sebe. V kompletní sestavě tu však vydržela celá „výprava“ pouze jedinou noc. Hned následující ráno totiž někteří z nich odešli, aby se vydali dál na vlastní pěst a vlastní riziko. Někteří však pochopili, že příští cesta nebude ilegálně…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte