Hrozící nedostatek obchodů a služeb v centru Prahy, tisícovka restauračních židlí, o které má být naráz chudší už tak málo „pohostinné srdce Prahy“ - to jsou nejčastější argumenty proti zákonu o nájmu a pronájmu nebytových prostor. V posledních dnech k nim přibylo rozhořčení institucí, které mají prostory, pronajaté už třeba za první republiky, kvapem uvolnit akciovým společnostem. Obavy ze ztráty existence má rázem několik tisíc lidí z podniků, jež se mají do několika týdnů - a bez náhrady - z dosavadních prostor vystěhovat. „700 lidí na ulici již od 1.září“, oznamoval transparent, který drželi ve čtvrtek 9.srpna na Můstku účastníci protestního shromáždění pracujících pražských podniků a služeb.

Zákon č.116/1990 Sb. o nájmu a pronájmu nebytových prostor, který schválilo jen mírně obrozené Federální shromáždění koncem dubna s účinností k 1.květnu, se stal zejména v Praze předmětem řady rozporných diskusí. Na jedné straně vyvolal obavy, o kterých byla zmínka, na druhé straně je vítán jako novum, oproštěné od zbytečného administrativního nánosu, které pomůže rychle zvednout zrezivělé rolety a oživit dlouhodobě a bez užitku blokované prostory v atraktivních uličkách Starého města, ale i jinde.Zásadní novelizace spočívá v tom, že s nebytovými prostory nyní disponují přímo „jejich vlastníci nebo ti, kteří vykonávají právo hospodaření“. V této základní formulce je obsažena podstata všech pro a proti diskutovaného zákona. Tím, že odpadla rozhodovací moc národních…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte