Plzeňská konference, zlínské rvačky a marginálie k azylu
 

Je zcela zřejmé, že všeobecný východoevropský úprk od komunismu ovlivňuje politické dění v zemích, kde se totalita ohánějící se někdy Marxem, jindy Stalinem a vždy vlastními domácími proroky ráje na zemi ještě drží u moci. V Asii nutí policejní vlády pracovat a žít v socialismu ne méně než jednu pětinu lidstva. Na hranicích severní a jižní Koreje zůstává soustředěn nejmohutnější bojový kontingent na světě, v Číně je vzpomínka na pekingský masakr stále živá, Laos je i se svými vymyšlenými guerillami tajemný a nepřehledný, vietnamští komunisté musí stále bojovat s guerillami skutečnými, a i přes opatrné a pomalé reformy posílají nespokojence do „převýchovných“ táborů. Mongolsko právě prodělává svobodné volby, vrch mají komunisté.

Ekonomie zemí asijského socialismu zaostávají nebo jsou zcela v troskách. Nikdo, především domácí opozice, nedává těmto režimům šanci na přežití. Otázkou zůstává, co se stane potom: nebezpečí rumunské cesty je zřejmé. Otevíráme se Evropě, světu, ale jaké jsou naše vztahy s těmito zeměmi? Intenzitu našich obchodních vztahů s Čínou doložil i nervózní povyk některých ekonomů při návštěvě dalajlámy v Praze. Ještě nedávno bratrský Vietnam byl první válečnou mocí, které Československo dodávalo Semtex. Od té doby nebyly naše obchodní vztahy nijak významné, jsou tu však desetitisíce vietnamských dělníků.V budoucnu mohou být všechny tyto země důležitými odbytišti našich výrobků. Pokud se budou vyvíjet směrem k demokracii, nebudou mít zájem pouze…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte