Stovky let odváděli araté daně čínským úředníkům, jejichž aparát postupně pohltil i své někdejší přemožitele, jako byl chán Chubilaj. Když se proto mladá mongolská inteligence na počátku dvacátého století nadchla pro ideály nového severního souseda, sovětského Ruska, byla revoluční strana početně nepatrná, ale mohla se spolehnout na nespokojenost venkova. Araté pomohli sovětsko-mongolské revoluční armádě zahnat mandžuské okupanty a daně na čas polevily. Roku 1924 zemřel v Urze osmý bogdgegén a Mongolsko se stalo lidovou republikou. Urga byla přejmenována na Ulánbátar (Rudý bohatýr) a čínské vojenské posádky vystřídali vojáci SSSR. Příslušníci mongolské inteligence a rodící se buržoazie byli během dvacátých let smeteni z historické scény coby pravičácké živly a na řadu přišla církev. Záminka se našla brzy - styky s imperialistickým Japonskem ohrožovaly vlast. Chudí arati se dali zlákat zlacenými soškami a stříbrnými poháry v majetku více než sedmi set klášterů. Bylo by historicky neobjektivní tvrdit, že bagrům a tankům „revolučních vojsk“ v jejich díle zkázy nepomohli. Ostatně, jaký opravdový vztah mohli mít k nesrozumitelným obřadům a tibetským traktátům?

Následovala válka. Teprve vyplouvají na povrch fakta o zbytečných ztrátách v bitvě u Chalchyngolu, způsobených nedostatečnou připraveností. Točí se první nesmělé filmy o ideologickém stihomamu, s nímž byli odhalováni „nepřátelé lidu“. Revoluční nadšení stalinského období, představované maršálem Čojbalsanem,…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte