Jako skupina jsme se dali dohromady před nějakými pěti, šesti lety. Je nás osm a jsme si rovni po všech stránkách, ne jako v ateliérech, kde je třeba architekt Prager, pak dlouho nic a pak ostatní. Pracujeme společně, dělíme se o rizika. Malé nezávislé studio nám umožňuje si často dlouze do noci povídat o tom, co by se dalo v téhle době dělat, a vede nás to někdy k tomu, že se přiblížíme k určitým kořenům věci.Architekt by neměl moc filozofovat, měl by kreslit a říkat věci skrze baráky, skici, technický plány. Ale alespoň v tuhle chvíli jde o takové uvedení věcí na pravou míru.Máme pocit, že pravá míra se začala ztrácet v té divné době po skončení první světové války. Začala krize politiky, krize světového názoru. Přesně v téhle době se objevily funkcionalistický urbanismus, Aténská charta. Prosazoval se názor, jak má město vypadat, začalo se mluvit o funkcích. Co to je ta funkce, je dost problematické. Začalo se pochybovat o tradičním městě, ale především se začala vytvářet představa jakéhosi hygienicko-funkcionalistického rozdělení všech věcí. Myslím si, že není náhodou, že to bylo přesně v době, kdy vznikaly komunistické strany, kdy se etablovala III.Internacionála.

Je to určitá zpupnost ducha, který si myslí, že se dá všechno naplánovat, všechno pochopit. Odmítala se historie a zkušenosti a lidi se domnívali, že po té strašné krizi, kterou cítili po první světové válce, se všechno dá udělat znova. A protože tu nebyla žádná zelená louka, na které by se to…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte