Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Právo na azyl

Během posledních čtyřiceti let se několik set tisíc našich občanů uchýlilo do nejrůznějších částí světa. Ekonomicky vyspělé země podávaly pomocnou ruku i těm, jejichž postavení politických uprchlíků bylo problematické a šlo by je velmi snadno nahradit statutem uprchlíků ekonomických.

Během posledních čtyřiceti let se několik set tisíc našich občanů uchýlilo do nejrůznějších částí světa. Ekonomicky vyspělé země podávaly pomocnou ruku i těm, jejichž postavení politických uprchlíků bylo problematické a šlo by je velmi snadno nahradit statutem uprchlíků ekonomických. Tuto skutečnost jsme přijímali jako samozřejmý fakt a mnozí z nás dychtivě čekali, jestli se z Československa uteklá ovečka „uchytí“ a bude možno očekávat sem tam nějaký ten šek k vánocům nebo stodolarovku poslanou po kamarádech.V současné době poznáváme první praktické důsledky otevírání se světu, a to nejenom směrem západním, ale i na východ a jih.

I k nám začínají vzhlížet oči mučených, pronásledovaných a hladových z těch zemí světa, kde při slově demokracie si lidé potichoučku vzdychnou a pokrčí rameny stejně tak, jako jsme vzdychali a krčili rameny my před 17.listopadem. Ve chvíli, kdy máme na jejich žádosti - byť vyslovované jen mlčky - odpovědět, nastavují Historie a Spravedlnost svoji dlaň a žádají o splacení dluhu. Na tom, jak se nyní zachováme, můžeme posoudit i míru naší demokracie. Neboť se nelze chovat demokraticky a odpírat přitom pomoc lidem pronásledovaným totalitou. Nelze vstoupit do Evropy bez podpisu pod Ženevskou konvencí a tuto konvenci nelze podepsat bez zakotvení práva na azyl.Co tedy s tím? Řešení existuje jediné: přijmout zákon o azylu a příslušná další zákonná opatření. Jako členka ústavněprávního výboru Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR a za…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte