Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Dům na prodej a na spadnutí

Máme v Čechách velké množství památek, které balancují mezi životem a smrtí. Pokud nestojí v centru velkých měst nebo pokud je nelze proměnit na hotely či rekreační střediska, na butiky či kavárničky, hledá se pro ně obvykle velmi těžko kupec - soukromník, který by je chtěl dát do pořádku.

Máme v Čechách velké množství památek, které balancují mezi životem a smrtí. Pokud nestojí v centru velkých měst nebo pokud je nelze proměnit na hotely či rekreační střediska, na butiky či kavárničky, hledá se pro ně obvykle velmi těžko kupec - soukromník, který by je chtěl dát do pořádku. Dosavadní majitelé takových domů (podniky, statky, národní výbory, podniky bytového hospodářství) se s povinností udržovat stavební památky alespoň jako budovy vyrovnávali celá desetiletí po svém, to jest většinou nijak. Dnes se od nich stydlivě odvracejí, nabízejí je do prodeje, nebo žádají povolení k demolici. Zvláštní je situace v městech s původně německým obyvatelstvem, kde se navíc k tomu všemu ještě projevuje něco jako nepřekonané zážitky z dětství. Jeden můj známý mi vyprávěl: „V dětství jsem žil krátce v Sudetech. Byla tam spousta neobydlených honosných domů. Ty se vykrádaly, pak ničily a nakonec zbořily. A hráli jsme si tam na diversanty.“

Domy - diversanti, jejichž jazyku nerozumíme, dnes hyzdí náměstí nebo ulice mnoha měst a vsí. Jeden takový má čp.133 a stojí v ulici Rudé armády, kousek od náměstí, v Novém Boru.Na tomto domě je zvláštní, že ačkoli stojí v centru Nového Boru, nikomu v tomto městě ani obci samé nepatří. Majitelem je Okresní organizace bytového hospodářství v České Lípě. Od poslední majitelky byl dům vykoupen v r.1973 s úmyslem zbourat ho, až stará paní dožije. Dnes se říká, že byl odkoupen ze sociálních důvodů, protože majitelka už nebyla schopna…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.