Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Šance nejen pro Prahu

Boj o Žižkov začal na jaře 1988. Tehdy se zformovala skupina mladých architektů - zárodek pozdějšího sdružení Obecní dům, která vystoupila s kritikou asanační politiky pražské radnice a Útvaru hlavního architekta.

Boj o Žižkov začal na jaře 1988. Tehdy se zformovala skupina mladých architektů - zárodek pozdějšího sdružení Obecní dům, která vystoupila s kritikou asanační politiky pražské radnice a Útvaru hlavního architekta. Ostatně první část asanace úspěšně vymazala velkou část Žižkova a paneláky (prý nejlepší v Praze) zde poprvé pronikly až na dosah historického centra. Skutečným paradoxem se stalo, že projekt asanace vypracoval podnik, který byl kdysi založen, aby města chránil a nikoli bořil - totiž SÚRPMO (Státní podnik pro rekonstrukci památkových měst a objektů), jehož kancelář se usadila přímo v srdci Žižkova.

Setkal jsem se se dvěma architekty, kteří usilovali o zachování staré zástavby, Petrem KrajčímIvanem Vavříkem, abychom si připomněli jednotlivé fáze této zprvu zcela nerovné bitvy a abychom se podívali, jak to se Žižkovem vypadá teď.

Čím to všechno začalo?

K+V: Vlastně tím, že jsme se začali scházet v kavárně Obecního domu a přitom jsme cítili, že se musíme nějak vyjádřit k připravovaným demolicím na Žižkově i jinde. Bylo pro nás těžké zaujímat postoj k práci svých kolegů, leccos jsme chápali a byli ochotni tolerovat, s některými jsme se dokázali domluvit, ale jiní měli od počátku nepřátelský vztah. Do Obecního domu chodili s námi také Milan Janů, Jiří Hůrka, Richard Fischkandl - ten pak zdrhnul do Německa se slovy: „Pánové, Žižkov leží“. Situace totiž vypadala zcela beznadějně: byl připraven projekt na další asanaci v…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte