Pár slov, která beze zbytku vyjadřují základní krédo Kurdů po celém světě, protože ne všichni mají tu možnost. Cílené ničení identity tohoto lidu se úspěšně programově plní již po staletí. Přestože jde o národ, který je stejně početný jako Češi, Slováci a Maďaři dohromady, Kurdové nemají vlastní stát. V pěti zemích, které se dělí o jejich území, představují utlačované menšiny. Metody genocidy jsou hrůzné - zásobování Kurdů otráveným chlebem, chemická likvidace města Halabdža v roce 1988. Po ukončení války Iráku s Íránem se asi 150.000 iráckých Kurdů dostalo na nátlak veřejného mínění do Turecka, kde byli drženi ve třech internačních táborech s otřesnými životními podmínkami. Mezinárodní pomoc pro ně určenou nedostávali. Dalších 35 tisíc se pohřešuje. Teď máme Kurdy u nás.

14.června vyrážejí z Prahy dvě auta směrem na Teplicko. Kromě nás jsou v nich dva lékaři, zástupce Kurdského výboru a tlumočník. Bude se jednat o tom, kolik Kurdů má zájem o politický azyl v ČSFR a kolik o tranzit do SRN. První etapu boje o přežití vyhráli - podařilo se jim uniknout z Turecka. Málokdo z nich ví přesně, co dál. Neznají svá práva a možnosti, odpovědné orgány jim dosud neposkytly potřebné informace. K tomu řekl 13.6. vedoucí konzulárního oddělení pan Kulawiec: "Nedobrovolně odtud nebude nikdo odsunut. Všechny naše zodpovědné orgány nebudou pro současné poskytnutí pomoci rozlišovat mezi emigrací politickou a ekonomickou. Jednání s tureckou ambasádou proběhlo podle platných…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte