Jak už jsme krátce psali v Respektu č.6, konalo se na začátku dubna v Praze občansko právní řízení ve věci Devátý versus KSČ. Šlo o to, že komunistická strana v březnu 1989 napsala v „Aktuálních politických informacích“ výmysl o údajném soudním postihu mluvčího Charty 77 Stanislava Devátého za „opilství, ublížení na zdraví a vydírání“. Až do listopadu nešlo s pomluvou nic dělat, neexistovala žádná možnost satisfakce. V nových poměrech však „obrozená“ KSČ přece jen pochopila, že některé ze svých přímočarých metod musí opustit.

5.4.1990 se postiženému zavázala, že svou lež v dostupných médiích do tří týdnů odvolá a jemu samotnému se dopisem omluví. Stanovený termín vypršel, ale nic se nestalo. S.Devátý na to dopisem upozornil příslušná místa v komunistickém aparátu. Funkcionáři se ani neobtěžovali s odpovědí. 7.června tedy Stanislav Devátý zaslal Obvodnímu soudu pro Prahu 1 dopis, v němž požaduje, aby soud uložil komunistické straně pokutu 20 000 korun. „Domnívám se, že v nové demokratické společnosti není možné pohrdat nejen základními principy slušného chování, ale i beztrestně negovat výroky soudů, jak to právě činí KSČ,“ píše se v listě. Stačí však dvacet tisíc na to, aby o téhle pravdě naši moderní levicovou stranu přesvědčily?

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte