(Problémy s propouštěním příslušníků StB)V poslední době se tisk věnuje aférám ministra Sachra a zapomíná, že Federální ministerstvo vnitra se skládá ze správ, odborů a úřadů, ve kterých pracují lidé činní i za Kincla, Vajnara a Obziny. Veřejnost se dohaduje, zda má pravdu Sacher, Procházka či Lis, o Profilu nemluvě, a podstata jí úplně uniká.

Federální i republiková ministerstva vnitra patří k těm institucím, které totalitu přímo vytvářely. Půl roku po 17. listopadu občané nevědí, co všechno bylo náplní práce SNB. Týká se to jak Veřejné, tak Státní bezpečnosti. Obě složky byly velmi úzce provázány. Daleko úžeji, než se nám dnes snaží namluvit odpovědní náčelníci a nakonec i řadoví členové VB. I ta měla za úkol vypracovávat plány (které schvalovala KSČ) na potlačení případných nepokojů a část prevence ležela na ní. Policisté kontrolovali podezřelé lidi, hlídali, aby nikdo nepsal po zdech „protistátní nápisy“, prohledávali auta, jestli v nich nejsou převáženy nelegální tiskoviny. Dlouhá léta se z nevědomosti nebo kariérismu i oni tvářili, že bojují proti „nepřátelům socialismu“. Nicméně daleko závažnější úlohu hrála Státní bezpečnost.Jedna z nejnebezpečnějších a nejzkompromitovanějších správ FMV je rozvědka. Třicet pět příslušníků rozvědky bylo sice převedeno do zálohy, ale je to zanedbatelný počet. Do dnešní doby bylo odvoláno ze zahraničí asi čtyřicet procent zpravodajců, část z nich však zůstává navzdory rozkazů za hranicemi. Týlové zabezpečení rozvědky,…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte