„Jsou to Kurdové. Jsou to všichni Kurdové,“ říká Ari. Když jsme vešli, muži v místnosti ztichli. Měřili si nás nepřátelskými, podezřívavými pohledy. „Máme zavřeno, tady si nemůžete sednout,“ vyhazoval nás číšník. Sedli jsme si později. „Potřebujeme čas, oni mi nevěří. Bojí se nás,“ říká Ari a číšníků, kteří by nás sice zdvořile ale s radostí a nejraději ihned vyšachovali, si příliš nevšímá. Postáváme u výčepního pultu, přistoupí k nám pár Kurdů. „Ty jsi Turek, viď,“ obracejí se na Ariho. „Co tu hledáš Turku?“ Ari je Kurd z Iráku, člen Svazu kurdských studentů v Československu. A kurdsky hovoří dokonce tím samým nářečím jako většina přítomných. Chvíli to trvá, ale nakonec mu uvěří. Je jich tu asi ke stovce a někteří čekají už čtrnáct dní. Muži, ženy, starci i úplně malé děti. Uprchlíci z Turecka.

Hovoříme s paní Enderstovou, pracovnicí Červeného kříže v Teplicích. „Je pravda, že se nijak moc neangažujeme, nejsme vlastně na takovouhle situaci připraveni. V případě, že by Kurdové chtěli nebo museli zůstat v Československu, nemáme ubytovny, nemáme fondy, nemáme nic. Kurdové sami prý nic nechtějí, nic nepotřebují. Na horských chatách, kde jsou, byly zdravotní sestry. Číšník je nepustil dovnitř. Jde o chaty Bendlovka a Pomezí na Cínovci.“ Kurdové jsou i na jiných místech. Je možné, že během několika měsíců jich do NDR prošlo už pár tisíc. A není pravda, že nic nepotřebují. Na Pomezí nám sami řekli, že jejich děti potřebují mléko. Ženy nemají hygienické potřeby. Jenže…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte