Kolik obyvatel má Irák? 30 miliónů: 15 miliónů lidí a 15 miliónů portrétů Saddáma Husajna. Tento irácký vtip lapidárně charakterizuje bagdádský režim, mezinárodní nebezpečí číslo jedna, jak se často píše ve světovém tisku. Irácká armáda je přitom považována za nejsilnější a nejzkušenější na Blízkém východě. Navzdory téměř dvěma letům relativního míru se snaží všemi cestami rozšířit svůj bojový potenciál a bez váhání je ochotna sáhnout ke zbraním hromadného ničení. Zatím k tomu měla možnosti pouze na domácí scéně - proti bezbranným Kurdům a na irácko-íránské frontě během zákopové války. K uskutečnění svých hrozeb adresovaných Izraeli však potřebuje nosiče schopné dopravit smrtící náplň k cíli, a proto s vydatnou západní pomocí vyvíjí „zázračné zbraně“.

Irácký superkanón

V únorovém čísle britského odborného časopisu Defence vyšel článek „Kosmický kanón pro Irák?“ a zapadl, aniž by vzbudil větší pozornost. Zabýval se iráckým zájmem na „oživení dvacet let starého projektu ‚superkanónu‘, který je schopen odpálit satelit nebo nálož na nízkou oběžnou dráhu.“ Otcem myšlenky byl kanadský vědec dr.Gerald Bull, propagátor nadřazenosti dělostřelecké techniky nad raketami.Ve středu 11.dubna si celníci v britském přístavu Teesport vynutili vstup na loď „Gur Mariner“, kotvící zde pod bahamskou vlajkou, která měla následující den vyplout s nákladem pro Irák. Na palubě zabavili 8 rour deklarovaných jako součásti ropného potrubí. Tyto roury měly v průřezu 1 metr a…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte