Zmínku o nesmírně zajímavém problému ochrany autorských práv zneužila v Respektu č.6 značka -mb-, aby hloupým a manipulačním způsobem napadla malíře Jiřího Davida.Hloupě, protože autor článku zřejmě vychází z přesvědčení, že v umění existuje něco takového, jako je „patent na motiv“. Ovšem že neexistuje. Pokud stejný motiv nacházíme v dílech různých autorů, indikuje to zpravidla, že jde o námět pro danou dobu velice živý. Je tedy zcela přirozené, že se v předvečer československé revoluce v dílech nejcitlivějších umělců objevuje motiv Československa (a těch příkladů je ostatně víc než jen Studio RR a Jiří David).

Manipulačně, protože článek zamlčuje, jak jsou plakát Studia RR a malba Jiřího Davida ve skutečnosti velmi odlišné. Plakát RR je ostře kontrastní a má jasně agitační funkci. Říká: „Československo je okupováno! Udělejme něco!“ Malba Jiřího Davida (autor použil své typické vybledlé barvy, což na reprodukci Respektu není vidět), se naopak tiše ptá: „Existuje vůbec nějaké Československo? A co to vlastně je?“ Má tedy k motivu úplně jiný postoj. A o ten postoj v umění přece jde.

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte