Ve Valdicích byla rozsáhlá trestná činnost různého druhu, která spolu úzce souvisela. Z toho především dvojí: psychické a fyzické mučení. Je zde víc než polovina psychopatů. To bylo nutné, aby se uvnitř ústavu udržoval strach na patřičné úrovni. K tomu bylo určeno uzavřené oddělení. Dostat se tam bylo možné za cokoliv, třeba za neplnění výkonové normy. Vězeň musel být ekonomicky vytěžen bezezbytku. Strach byl motivem maximálního pracovního výkonu. Samozřejmě, že nemučili všichni příslušníci. Na to byli ochotní specialisté. Jedenáct z nich je trestně stíháno a mají zákaz vstupu do ústavu. Jejich trestní stíhání je vedeno podivuhodně liknavým tempem.Další trestná činnost je ekonomická. Kolem ústavu je velké množství provozů. S tím souvisí rozkrádání. Příslušníci i civilní zaměstnanci, kteří jsou v těchto záležitostech namočeni, si samozřejmě nepřejí dostat se za mříže. Východiskem by pro ně byl leopoldovský způsob. Kdyby Valdice vyhořely, dočasně by se na jejich trestnou činnost zapomnělo. A pak je tady ještě jedna skupina příslušníků, kteří si nepřejí humanizované vězeňství. Jsou to blbové, kteří nedokáží nic jiného, než například kontrolovat předpisové uložení hygienických potřeb a napsat za nepatrnou odchylku kázeňský lístek.

Jak vydráždit vězně ke vzpouře?

Předně, jací tu jsou vězni, kterých je tu nyní přes 1300. Po amnestii jich bylo 1600. Určité množství bylo eskortováno na jiné NVÚ, na psychiatrické oddělení, měli řádný výstup nebo byli…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte