Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Stávka lékařů

Dne 8.3. přijíždíme do Karlových Varů, největších a nejproslulejších lázní v Československu, kde se ročně léčí asi v šedesáti lázeňských domech přes 70.000 lidí s chorobami trávicího ústrojí. Naším cílem je léčebný ústav Jesenius s lázeňskými domy Palacký, Elefant, Horův dům, Volga a Kladno.

Dne 8.3. přijíždíme do Karlových Varů, největších a nejproslulejších lázní v Československu, kde se ročně léčí asi v šedesáti lázeňských domech přes 70.000 lidí s chorobami trávicího ústrojí. Naším cílem je léčebný ústav Jesenius s lázeňskými domy Palacký, Elefant, Horův dům, Volga a Kladno. Kapacita asi 270 lůžek, převážně pro diabetiky. Léčí se zde i „cukrovkáři“, u nichž je nemoc v počátečním, kritickém stádiu, vyžadující zvýšenou lékařskou péči, klid a pravidelou teplou stravu. Denní režim asi měsíční léčebné kůry, tzv. diaprogramu, je přísný; jakákoli odchylka může poškodit její průběh. Tuto všestrannou péči poskytoval personál léčebny pravidelně až do dnešního rána, kdy se v oknech lázeňského domu objevil nápis „Stávkujeme - podpořte nás“. Do stávky vstoupili jak lékaři a zdravotníci, tak i obsluha kuchyně a další personál. Celkem 31 zaměstnanců. Pacienti s předepsanou léčebnou kůrou, léčbou a vyšetřením čekali marně přede dveřmi ošetřoven, které pro ně dnes zůstaly zavřené. Nikdo si jich ani nevšiml. K obědu pak místo teplého jídla a vysvětlení dostali pytlík s chlebem, sýrem a šunkou. Tak proběhla první skutečná stávka zdravotníků, kteří odmítli péči o nemocné a porušili tím základní smysl Hippokratovy přísahy.Vcházíme do lázeňského domu Palacký právě v době ukončení stávky. Správce domu, pan Kozelka, na jehož přání jsme přijeli, nás vítá se slovy: „Prohráli jsme.“ Zve nás do svého bytu, kde několik zaměstnanců vzrušeně diskutuje. Z hovoru se pomalu dovídáme…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte