Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Cesta z hloubi lesa

Řecké hrátky s ohněm euro možná nepoloží,
cesta k zotavení však bude dlouhá a trnitá

Zatímco vloni se finanční trhy s každým novým zakolísáním evropské měny mocně otřásly, letos už se z míry jen tak vyvést nenechají. Nepohnuly s nimi ani zapálené domy v Aténách, ani odvolaná schůzka ministrů, na níž se měli dohodnout o dalším balíčku finanční pomoci Řecku. Klid rozhodně není na škodu, nonšalantnost však namístě není. A i když k dohodě o Řecku pravděpodobně dojde a na celém kontinentu jsou již patrné slibné známky nápravy, eurozónu ještě čekají nesmírné problémy. Krize totiž přestává být akutní a dostává se do fáze chronické.

Podlehnou Atény?

Nejnovější zádrhel v řecké kauze způsobili evropští ministři financí svým odhodláním přimět řecké lídry k tomu, aby se zavázali změnit svůj přístup. Zatímco v aténských ulicích vzplály nepokoje, řecký parlament schválil další úsporná opatření a reformy. Poté se měli ministři financí dohodnout na novém záchranném úvěru ve výši 130 miliard eur, který má umožnit restrukturalizaci dluhu v soukromém sektoru. Díky němu by Řecko do roku 2020 snížilo své zadlužení ze současných 160 procent na přibližně 120 procent hrubého domácího produktu. Jenže v Řecku se schyluje k volbám, které mají proběhnout už v dubnu. A právě z toho důvodu trvali jeho zachránci na tom, aby se pod balík finanční pomoci podepsali všichni hlavní političtí aktéři v zemi.

Přes všechnu špínu,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].