0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Technologie25. 6. 20243 minuty

Meta si jde pro vaše data na trénink vlastní umělé inteligence

Díky EU můžete odmítnout, ale musíte jednat rychle

Pamatujete si, co jste si dali na svůj facebookový profil před 17 lety? Umělá inteligence to brzy vědět bude. Americká společnost Meta Platforms se jako řada dalších chystá svézt na zlaté horečce v podobě vlastního AI modelu – a pro ten potřebuje velké množství dat, na kterých se tzv. vytrénuje. Pro nadnárodního giganta je tak řešení vcelku nasnadě: jen na Facebooku má k dispozici data od téměř tří miliard aktivních uživatelů - takže využije jejich příspěvky včetně fotek, o které se se sítí podělili od roku 2007. A podobně vytěží i Instagram. 

Problematické je, že není vůbec jasné, jak konkrétně společnost pro svou umělou inteligenci uživatelská data využije. A mimochodem ani to, kdy s tím u amerických uživatelů začala. Když se redaktor The New York Times ptal přímo chatbota od Mety, dostal odpověď, že se učí z webových stránek, knih, článků a výzkumných prací. Část dat však pochází právě z příspěvků na sociálních sítích. Meta AI zároveň dodala, že její trénink vychází z „anonymizovaných a agregovaných“ dat, aniž by upřesnila, k čemu příspěvky ze sítí využívá. A neudělal to ostatně ani mluvčí společnosti. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Evropské centrum pro digitální práva známé jako NOYB (None of your businnes) proto podalo v několika evropských zemích stížnosti na změnu politiky Mety. „Společnost Meta neříká, k čemu bude údaje používat, takže by mohlo jít buď o jednoduchého chatbota, extrémně agresivní personalizovanou reklamu, nebo dokonce o zabijácký dron,“ varuje v tiskové zprávě Max Schrems, předseda a zakladatel NOYB.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc