0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se27. 4. 20074 minuty

Včelí apokalypsa

Jsou to zprávy jako ze sci-fi románu: ve Spojených státech masově hynou včely a nikdo neví proč. Nejpodivnější je způsob, jakým k úhynům dochází; dospělé včely vylétnou z úlu za potravou a už se nevrátí, mizejí beze stop. O podivné chorobě včel hovořil Respekt s dr. Jamesem Tewem z katedry entomologie na Ohio State University.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Dr. Jamesem Tew z katedry entomologie na Ohio State University • Autor: Respekt
Fotografie: Dr. Jamesem Tew z katedry entomologie na Ohio State University
Fotografie: Dr. Jamesem Tew z katedry entomologie na Ohio State University • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jsou to zprávy jako ze sci-fi románu: ve Spojených státech masově hynou včely a nikdo neví proč. Záhadná epidemie vypukla loni na podzim a od té doby se šíří. Nejpodivnější je způsob, jakým k úhynům dochází; dospělé včely vylétnou z úlu za potravou a už se nevrátí, mizejí beze stop. Odborníci označují úhyny zkratkou CCD, Colony Collapse Disorder (volně lze přeložit jako syndrom zhroucení kolonie). V některých oblastech Ameriky zkolabovaly tímto zvláštním způsobem tři čtvrtiny včelstev. Zprávy o úhynech přicházejí i z některých evropských zemí, pohroma tu ale zdaleka nenabyla takového rozsahu jako v Americe.

O podivné chorobě včel hovořil Respekt s dr. Jamesem Tewem z katedry entomologie na Ohio State University.

Média nabízejí řadu možných důvodů, proč k podivným úhynům včel dochází. Zmiňují mobilní telefony či geneticky modifikované plodiny. Jaká je nejpravděpodobnější příčina?

Existuje řada vlivů, které působí včelám stres. Každý z nich může otevírat bránu škodlivým látkám či škůdcům čekajícím na svou příležitost. Zdá se například, že zvlášť významným stresovým faktorem je skutečnost, že američtí včelaři cestují se svými včelstvy na obrovské vzdálenosti, nechávají se najímat na opylovací práce. Dokud lépe neprozkoumáme tyto triviálnější možnosti, nepředpokládám, že by někdo příliš intenzivně studoval například vliv elektromagnetických vln mobilních telefonů.

Včely podobným způsobem umíraly už v 60. letech minulého století. Byl tehdy rozsah pohromy menší?

Události 60. let mohly být srovnatelné s těmi současnými. Neexistuje dobrá metoda, jak to porovnat. K epizodám, které nesou mnoho charakteristických znaků nedávných ataků CCD, docházelo v nepravidelných intervalech v minulosti už mnohokrát. Nikdy ale nezasáhly najednou včelstva po celém území Spojených států. Některé oblasti zřejmě CCD v minulosti postihoval stejně silně jako nyní, jinde byl průběh mírnější. Rozdíl je nyní v tom, že díky elektronickým médiím se dnes informace šíří mnohem rychleji. Možná tedy současná situace není nejhorší v historii, jen je nejlépe zpravodajsky pokryta.

Umírají včely proto, že nemohou najít cestu zpět k úlu? Nebo se nevracejí proto, že během letu za potravou zemřou na nějakou chorobu?

Nevím, zprávy se liší. V některých kolonií zbude jen pár mladých včel, královna, plod a zásoby potravy. U jiných se zdá, že pouze klesl počet dospělých jedinců, nacházíme tu proporčně nezvykle mnoho včel ve stadiu plodu, o které se nemá kdo starat. Tato včelstva se mohou zotavit, pokud dostanou do blízkosti bohatých zdrojů potravy.

Mrtvé včely se nehromadí před úlem, v tom se současná situace liší třeba od běžné otravy insekticidy. Hlavním znakem CCD je, že dospělé včely prostě zmizí. Zdá se, že opustily kolonii, uletěly neznámou vzdálenost od úlu a už se nevrátily.

Existuje nějaká statistická souvislost mezi tím, v jaké geografické oblasti působí možní „viníci“ úhynů, a úhyny samými? Jinými slovy, tam kde je používán třeba určitý pesticid, může CCD řádit výrazněji…

Zatím nemáme dost údajů, abychom mohli zjišťovat trendy a souvislosti. Z včelstev, která se nacházejí na témž místě, mohou být některá postižena a jiná ne. Uvědomte si, že včelstva cestují po celé zemi. Můžeme zkoumat, kde kolonie zkolabovala, o ničem to ale nemusí vypovídat. Příčina úhynu může ležet stovky i tisíce kilometrů odtud.

Přesto: umírá více včel po kontaktu s některými pesticidy či s geneticky modifikovanými plodinami?

V tuto chvíli neznám žádné údaje, které by naznačovaly souvislost mezi nektarem či pylem z květů modifikovaných plodin a CCD. Ale stejně jako ostatní možné příčiny, žádá si tato věc bližší posouzení. Pesticidy jsou mezi hlavními podezřelými – mohou způsobovat část problému nebo celý. Týká se to pesticidů, které se používají přímo v úle proti roztočům, i pesticidů v okolním prostředí, s nimiž se včely setkávají. Ale opět, nemáme žádná data, která by poukazovala na pesticidy jako možnou příčinu. Nepochybuji o tom, že pokud jedna určitá příčina existuje, bude to něco, co souvisí s roztočem varroa (roztoč Varroa destructor je od 80. let minulého století postrachem včelařů v Americe i Evropě, pozn. Red), s příliš intenzivním využíváním včel a s nemocemi vyvolanými stresem. Přesnou odpověď ale zatím neznáme.

Článek o záhadných úhynech včel čtěte v Respektu 18/2007 v rubrice Civilizace.

Rozhovor v originálním anglickém znění naleznetezde.

Další informace o působišti Dr. Tewa naleznetezde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].