Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Jak dál s Czechinvestem

Ministr průmyslu Martin Říman (ODS) odvolal šéfa státní instituce CzechInvest Tomáše Hrudu. Vzhledem k tomu, že jde o muže, odpovědného za příliv zahraničních investic do Česka a za podporu domácích podniků, který tak ovlivňoval směr dalšího vývoje Česka v globalizovaném světě, je to zpráva prvoředé důležitosti.

Ministr průmyslu Martin Říman (ODS) odvolal šéfa státní instituce CzechInvest Tomáše Hrudu. Vzhledem k tomu, že jde o muže, odpovědného za příliv zahraničních investic do Česka a za podporu domácích podniků, který tak ovlivňoval směr dalšího vývoje Česka v globalizovaném světě, je to zpráva prvoředé důležitosti. Jako důvod svého kroku ministr uvedl, že v práci Hrudova úřadu zjistil „závažné systémové a organizační nedostatky“. Co přesně to znamená, ale už neupřesnil. Média proto vyhazov podávají jako osobní střet dvou lidí, kteří si nepadli do oka a jejichž averze se může projevit ve vládní vizi o rozvoji a budoucnosti téhle země.

Hrudova představa je známá od začátku jeho působení: přilákat sem investory, kteří se orientují na moderní technologie a kteří dají zdejším mozkům šanci uplatnit své nápady. Čím více takových firem do Česka CzechInvest dostane a čím více budou potřebovat kvalifikovaných zaměstnanců, tím větší by podle Hrudy byl tlak na zdejší univerzity a politickou reprezentaci, aby více takových schopných lidí produkovaly a produkovat umožnili. Jako předobraz mu sloužil irský model, kde právě rozvoj podobných agentur jako je CzechInvest - zaměřených na „moderní technologie“ - pomohl z otloukána na evropské periferii vybudovat „keltského tygra“.

Za výsledky se Hruda nemusel stydět. Vloni jeho úřad stál u vzniku hned několika technologických center, které daly práci několika stovkám mladých vědců. Namátkou:

  • V Prostějově jde o technologické centrum informačních a komunikačních technologií
  • V Plzni vývojové centrum pro energetiku
  • V Teplicích centrum na výzkum využití všech druhů biomasy

Rozmístěním investic do všech koutů země chtěl Hruda zabránit odlivu mozků do centra. „Právě investicím do sofistikovaných technologií věnujeme v naší agentuře hlavní pozornost,“ popsal svoji vizi, o co by měla vládní agentura usilovat, její dnes už odvolaný ředitel.

Výměna ředitele Czechinvestu patří plně dokompetence ministra průmyslu. Problém s odvoláním Hrudy je ale podle expertů v tom, že Martin Říman dosud neřekl, jakou vizi rozvoje sleduje on. Do agentury dosadil člena své partaje, šéfa hospodářského úseku na brněnské radnici Romana Čermáka, ale ani on dosud neřekl jestli se CzechInvest a potažmo celé Česko bude pod jeho administrativou orientovat na jiný druh investic, než prosazoval Hrudův tým, a proč.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].