Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Architektura mezi Klausem a Havlem

Letošní Grand prix architektů v úterý večer získala novostavba Centra ekologických aktivit města Olomouce v hanáckém Sluňákově od týmu Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek. Snímky dokumentující jejich projekt jsou od dnešního dopoledne k vidění v pražském Veletržním paláci, kde jsou zároveň vystavené i další oceněné práce naší nejprestižnější architektonické soutěže.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Letošní Grand prix architektů v úterý večer získala novostavba Centra ekologických aktivit města Olomouce v hanáckém Sluňákově od týmu Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek. Snímky dokumentující jejich projekt jsou od dnešního dopoledne k vidění v pražském Veletržním paláci, kde jsou zároveň vystavené i další oceněné práce naší nejprestižnější architektonické soutěže (do loňska se jmenovala Grand prix Obce architektů).

Vítězná stavba je elegantní, čelní prosklená fasáda má tvar půlkruhu a je krytá dřevem. Co je ale podstatnější: celá budova je postavená v duchu nejpřísnějších nízkoenergetických požadavků. Objekt je částečně zapuštěný do terénu, ze severu ho kryje zemní val, otevřený světu je právě jen přes zmiňované jižní průčelí. Energetická spotřeba by v něm proto neměla překračovat 27,6 kilowatthodiny na metr čtvereční ročně, což je vskutku minimální číslo, srovnatelné stavby protopí minimálně trojnásobek. Topení navíc zajišťuje biomasa a solární energie a jako užitková se používá zásadně dešťová voda. Není divu, že už před časem centrum získalo Cenu ministra životního prostředí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ve stejnou dobu, kdy se dnes do Veletržního paláce přišli na výstavu podívat první návštěvníci,

představoval

v kavárně Slavia prezident

Václav Klaus

svou

knižní novinku

s výstižným titulem

Modrá, nikoli zelená planeta – co je ohroženo: klima, nebo svoboda?

. Kdyby snad byl čtenář na pochybách, co si Klaus o „takzvaném“ globálním oteplování myslí (Centrum ekologických aktivit by jistě označil za „nesmírně falešné“), na obálce je Země svázaná zeleně natřeným řetězem s masivním visacím zámkem.

Stejným zámkem se chce Klaus poutat ke stavbě Národní knihovny na Letné. Včera ho kvůli tomu pozval autor jejího kontroverzního architektonického návrhu Jan Kaplický do Senátu, kde chtěl debatovat se senátory, poslanci a prezidentem o konceptu svého projektu. Což se ale nestalo, protože prezident nepřišel a dorazivší politická honorace si jen vyslechla Kaplického přednášku, v níž architekt například vysvětloval, proč se v moderních knihovnách nemají otevírat okna (vadí to knihám).

Prý se tvářil rozmrzele, náladu mu ale mohla trochu spravit reakce Václava Havla, který pro ČTK včera uvedl pár vřelých slov na adresu pražského magistrátu. Jako obyvatel nedaleké Bubenče totiž Havel k Letné přistupuje jako k celku, takže mu hlavně vadí – bez ohledu na sympatie, které má k samotnému Kaplickému návrhu –, že se na pláni už plánuje knihovna, a přitom není vůbec jasné, jak bude celá Letná v budoucnu vypadat. „Za tuto nešikovnost může samozřejmě magistrát se svým absolutně urbanistickým necitem, nesmyslným souhlasem s rakovinovým bujením tohoto města, se svou korupcí. Ale za to nemůže pan architekt Kaplický," uvedl nezvykle radikální Havel.

Klausova předchůdce by zase mohlo potěšit, že právě proti urbanistickému necitu se rozhodla letos poprvé bojovat Grand prix architektů. Premiérově totiž vyhlásila cenu pro urbanistický počin, získal ji územní plán Veltrus od týmu vedeného Romanem Kouckým.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].