0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Spolupracujeme27. 6. 20091 minuta

Příběhy o zavržení a návratu

Cenu Pavla Kouteckého „za osobitý dokumentaristický počin” jsem dostal za časosběrný dokumentární film NEVÍTANÍ , který zachycuje téměř 20 let ze životů několika dětí, dnes už dospělých lidí, odmítnutých rodinou i společností.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Rodiče je ponechali v porodnici hned po narození. Stát se o ně postaral: z hlediska hmotného jim téměř nic nechybělo, jenom žily v jiném světě. Možná spíš v podsvětí: zvláště za komunistického režimu byly všechny odlišné děti odstraněny z dohledu a izolovány od obyčejného života s jeho radostmi i strastmi.

Reklama

Hrdinům dokumentu se po mnoha peripetiích podařilo vrátit do našeho světa: Bydlí samostatně, pracují, mají zdravé děti, žení se i rozvádějí, někteří dokonce poznali své pokrevné rodiče. Nic z toho se z počátku nezdálo možné.

Film pracuje s dokumentárním materiálem jako s útržky paměti: vzpomínka i filmový obraz zachycují to, co bylo a už není. Filmový střih, podobně jako paměť volně řadí různé skutečnosti bez ohledu na chronologii, míchá současnost se střípky minulosti a dává tak vznikat novým spojením. Asociacím.

A pak je zde ten animovaný film o Ufonech, do kterého děti nevědomky vtiskly své vidění světa. Někdy se v těch fragmentech příběhů bude divák ztrácet a možná nebude všemu rozumět. Skoro jako v životě.
www.nevitani.info

Podívejte se na trailer sestříhaný exkluzivně pro Respekt.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].