0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Spolupracujeme15. 12. 20103 minuty

Pokušení deutsche marky

Opustit euro a vrátit se k národní měně – takovou volbu považuje za východisko z krize čím dál více Němců. Hypotéza je to riskantní, nikoliv však fantaskní, pokud dáme na názor jednoho z mnoha německých článků na dané téma.

Frankfurter Allgemeine
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky

Většina Němců je zajedno: měli jsme si ponechat deutsche mark! Podle nedávné studie by 57 % Němců bylo raději, kdyby jejich země bývala na euro nepřešla. A návrat k marce by si dnes přála více než třetina občanů. Takhle nepřemýšlejí pouze nostalgici. Řady euroskeptiků rozšiřuje čím dál větší počet zastánců chladných výpočtů, mezi nimiž najdeme ekonomy, manažery a podnikové ředitele. Podle Volkera Nitsche, profesora z technické univerzity v Darmstadtu, který se zabývá rozpadem měnových unií v dějinách, se „pravděpodobnost, že napříště z eurozóny vystoupí nějaká země, rovná 20 %“. Až doposud se o marce odvažovali veřejně mluvit pouze cizinci. Známý americký ekonom Barry Eichengreen nedávno prohlásil, že Německo patří k nepočetným evropským zemím, v jejichž případě by znovuzavedení bývalé měny neprovázela finanční katastrofa.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Technické překážky jsou překonatelné
Co by znamenal návrat marky? Nejprve je třeba vědět, zda by Německo vůbec mohlo takové rozhodnutí učinit. Volkera Nitsche taková otázka rozesmívá: „Bez problému. Porušilo se už tolik smluv…“ Postačil by souhlas parlamentu a šéfa vlády. Ani technické překážky nejsou nepřekonatelné. K vytvoření nové měny je zapotřebí emisní banka a stroje na tištění nových bankovek a výrobu nových mincí. V tom ale problém není. Ten skutečný se týká hospodářských důsledků, které by s sebou vystoupení z eurozóny přineslo.

Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky

Zásadní roli tu hraje vývoj devizového kurzu. Je pravděpodobné, že marka by ze začátku zvýšila svou hodnotu, a to přibližně dvojnásobně. Německé výrobky by tak byly pro zahraniční státy mnohem dražší. V dlouhodobém horizontu bychom do sousedních evropských zemí vyváželi méně. Historie ukazuje, že konec měnové unie je vždy spojen s omezením obchodních vztahů mezi bývalými partnery. Znamená to ale skutečný problém? Za prvé, pokles německého exportu by neměl trvat příliš dlouho. Pokud budeme mít silnou měnu, budeme mít snadnější přístup k surovinám. Německo tak může své výrobky vyrábět za nižší cenu a prodávat levněji. A za druhé, vývoz není jediným cílem naší ekonomiky. Návrat marky by měl pozitivní dopad na spotřebu, což by rovněž vedlo k posílení hospodářství.

Celý článek byl původně publikován na zpravodajském portálu Presseurop.eu, s kterým Respekt nedávno zahájil spolupráci. 

Presseurop.eu sídlí v Paříži a denně přináší výběr z více než 200 mezinárodních novin a magazínů, jako například Le Monde, Guardian, Le Figaro, Daily Telegraph, Gazeta Wyborzca, Der Spiegel aj. Vybrané články si můžete přečíst v deseti jazykových mutacích, včetně češtiny. Na jeho blogu na Respekt.cz vám Presseurop přináší to nejlepší z evropského tisku. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].