Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Spolupracujeme

Češi v republice - Češi v zahraničí - odcizení nebo sounáležitost?

Zuzana Marešová jako dítě • Autor: Archiv
Zuzana Marešová jako dítě • Autor: Archiv

O osudy Čechů, kteří emigrovali z Československa, se publicistka a spolupracovnice Respektu Judita Matyášová začala zajímat zhruba před deseti lety. Pracovala tehdy v Českém centru a měla pocit, že české veřejnosti se informací o emigrantech dostává jen poskrovnu. „Zajímalo mě, jaké to bylo opustit zemi a nevědět, zda se do ní někdy vrátím,“ říká Judita Matyášová, která mezitím začala příběhy československých emigrantů sepisovat na svém blogu.
Výsledkem jejího několikaletého pátrání a iniciativy je projekt „Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012“, který proběhne od příštího pondělí 24. 9. do 30. 9. V rámci tohoto projektu pořádá týdeník Respekt ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a Českými centry diskuzi na téma, jak česká veřejnost vnímá své krajany, kteří opustili Československo v různých dobách a které jejich osudy nakonec zavedly zpět do domoviny.

Diskuze se uskuteční v úterý 25. září 2012 18:30Českém centru Praha (Rytířská 539/31, Praha 1). 

Diskuse představí tři rozdílné životní osudy Čechů - emigrantů. Odešli z rodné země, aby se do ní po letech vrátili. V rámci debaty budeme hledat odpověď na tato témata:-         Jaké to bylo opustit domov?-         Jak se vyrovnávali s novým prostředím?-         Stýkali se s českou komunitou?-         Jak vnímali návrat do Čech?-         Museli vysvětlovat, že život venku není snadný?-         Je složité sžít se znovu s českou společností?-         Vždyť jsou po letech zase doma, ale co to vlastně „doma“ znamená? 

MaresovaDokumenty • Autor: Respekt
MaresovaDokumenty • Autor: Respekt
MaresovaDokumenty • Autor: RespektZuzana Marešová emigrovala v roce 1939. Sedmiletá Zuzana vycestovala v červenci 1939 vlakem do Anglie. Byla jedním z 669 židovských dětí, které zachránil Sir Nicholas Winton. Zuzany se v Anglii ujala šlechtická rodina, která se k ní chovala podle hesla: „Nejdřív jsme my Angličani, pak koně, psi, služebnictvo a pak vy, cizinci“. Měla štěstí, že se zachránila nejen ona, ale také její rodiče a sestry. Po válce se celá rodina vrátila do Čech. Zuzana si po návratu domů mnohokrát vyslechla výčitky jen kvůli tomu, že měla víc šancí na přežití než ostatní, kteří zůstali v Čechách. V 50. letech se Zuzana provdala a o pár let později, v roce 1968, opět uvažovala o emigraci, ale nakonec se rozhodla, že její domov je navždy v Čechách. Mirko Janeček odešel do exilu v roce 1948. Narodil se v roce 1927 v Bratislavě, v březnu 1948 se jako
MirkoJanecek2 • Autor: Respekt
MirkoJanecek2 • Autor: Respekt
MirkoJanecek2 • Autor: Respekt vysokoškolský student v Pardubicích veřejně postavil proti nastupující komunistické totalitě. Za účast na studentské demonstraci v Praze byl uvězněn, v červenu 1948 se mu podařilo přejít do Německa, později odešel do Švédska, kde začal s pomocí Olofa Palmeho vydávat krajanský zpravodaj československých studentů v exilu. V květnu 1951 vycestoval do Kanady. Mirko pracoval 28 let jako kanadský federální úředník pro asimilaci nově příchozí imigranty. Od roku 1966 vydával Kanadské listy, kde informoval o zajímavých osobnostech, které žijí nejen v Kanadě, ale i v dalších zemích. Poslední vydání listů vyšlo koncem roku 2008. Letos na jaře se Mirko Janeček natrvalo vrátil do Čech. Ludmila Stáňováemigrovala v roce 1969. V Čechách vystudovala elektrotechnickou školu se zaměřením na počítačové programování a analýzu. Pět let po maturitě, v srpnu 1969, emigrovala do Anglie. Získala místo u mezinárodní firmy Philips, provdala se a vedle péče o rodinu dál budovala kariéru. Ludmila studovala psychologii a začala se věnovat se rodinné terapii. Snažila se splynout s anglickou společností, jen sporadicky se stýkala s českou komunitou. V roce 1989 se vrátila do Čech, rozhodla se pro život na cestách, mezi Prahou a Londýnem. Od roku 2007 se začala aktivně podílet na dění v krajanské komunitě a stala se hlavní koordinátorkou česko-slovenského centra Velehrad v Londýně.Diskuzi bude moderovat Judita Matyášová a bude přenášena živě na webu Respekt.cz. Vstup na debatu je zdarma. Jste srdečně vítáni. Kontaktní osoba: Naďa Straková, [email protected]

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].