Václav Klaus ml.
Pozor, Brusel! Václav Klaus ml. na besedě ve Slaném, říjen 2016 • Autor: Matěj Stránský

Klausovo přirovnání studenta–aktivisty Jakuba Čecha k udavači Pavlíku Morozovovi by se dalo považovat za typický rádobyvtipný facebookový ústřel. Nic, čím byste se chlubili, ale stane se. Koneckonců Václav Klaus mladší - který nedávno získal nominaci na poslance se slovy, že je načase bránit normální svět - se v posledních měsících běžně dopouští i horších výroků. Tenhle byl jen mimořádně nefér a mimořádně trapný. Horší je Klausova reakce na novinářský údiv a dotazy, a ještě nepochopitelnější je pak dlouhodobá reakce ODS na Klausovo chování.

Anketa v ODS: Myslíte si, podobně jako V. Klaus ml., že 16letý občanský aktivista Jakub Čech je něco jako udavač?

Reklama
Reklama

Co tím vlastně chtěl Klaus říct kromě chvilkového pobavení svých příznivců? Že být student a zajímat se o politiku a věci veřejné je odsouzeníhodné? To říká dlouholetý ředitel elitního gymnázia, které vychovává lidi, již za pár let tuto společnost povedou? Nebo tím dává najevo pohrdání mladšími a pohoršení nad tím, že si vůbec odvažují něco myslet a dát to najevo? A dodává, že na někoho si bezdůvodně plivnout a neomluvit se je normální? To říká expert na vzdělávání pravicové strany, která chce být opět relevantní politickou silou?

Eduin

Neměl by mít naopak postřeh, znalost situace a kontextu a ocenit, že v posledních dvou letech přibývá lidi okolo dvaceti, kteří považují za samozřejmost dělat něco pro společnost, v níž žijí? A opravdu ten ústřel obhajuje, nedošlo mu, že udělal přešlap? Necítí zodpovědnost ke své straně a pozici, kterou v ní zastává? A jak je vůbec možné, že předseda ODS Petr Fiala, ve své době respektovaný ministr školství, nechá něco takového bez komentáře a nepřekáží mu Klausovy nehoráznosti, byť často popírají vzdělávací politiku, kterou sám na ministerstvu dělal? Opravdu to znamená, že ODS definitivně otočila kormidlo a směřuje do voličských vod Úsvitu, Přímé demokracie a Zemanovců?

Sama Klausova poznámka je jen trapná a nedůstojná. Podstatnější je, jak ji máme interpretovat. Václav Klaus mladší je buď osoba, která není schopná se tak úplně ohlídat v tom, co říká a dělá. Nebo je to člověk, který sice ví, že přestřelil, ale neumí přiznat chybu. Případně je to člověk s bizarními názory, který vědomě uráží své okolí a připadá mu to v pořádku. Ani jedna z těch variant není přijatelná u pedagoga, zvláště pokud směřuje do vysoké politiky a potenciálně do vedení resortu školství. To už by snad mohlo dojít i předsedovi ODS Petru Fialovi. Nebo je to horší - a ti dva jsou ve shodě.

Čtěte také: Baví mě pozorovat radní, říká student, který porazil magistrát

Autor je externím spolupracovníkem redakce

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Feřtek

externí redaktor, respekt.cz

fertek300.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte