0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost16. 2. 20173 minuty

Ztratil soudnost Klaus mladší, nebo celá ODS?

Ochota mladých angažovat se je jednou z mála pozitivních novinek v této společnosti

Pozor, Brusel! Václav Klaus ml. na besedě ve Slaném,  říjen 2016 • Autor: Matěj Stránský

Klausovo přirovnání studenta–aktivisty Jakuba Čecha k udavači Pavlíku Morozovovi by se dalo považovat za typický rádobyvtipný facebookový ústřel. Nic, čím byste se chlubili, ale stane se. Koneckonců Václav Klaus mladší - který nedávno získal nominaci na poslance se slovy, že je načase bránit normální svět - se v posledních měsících běžně dopouští i horších výroků. Tenhle byl jen mimořádně nefér a mimořádně trapný. Horší je Klausova reakce na novinářský údiv a dotazy, a ještě nepochopitelnější je pak dlouhodobá reakce ODS na Klausovo chování.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co tím vlastně chtěl Klaus říct kromě chvilkového pobavení svých příznivců? Že být student a zajímat se o politiku a věci veřejné je odsouzeníhodné? To říká dlouholetý ředitel elitního gymnázia, které vychovává lidi, již za pár let tuto společnost povedou? Nebo tím dává najevo pohrdání mladšími a pohoršení nad tím, že si vůbec odvažují něco myslet a dát to najevo? A dodává, že na někoho si bezdůvodně plivnout a neomluvit se je normální? To říká expert na vzdělávání pravicové strany, která chce být opět relevantní politickou silou?

Eduin

Neměl by mít naopak postřeh, znalost situace a kontextu a ocenit, že v posledních dvou letech přibývá lidi okolo dvaceti, kteří považují za samozřejmost dělat něco pro společnost, v níž žijí? A opravdu ten ústřel obhajuje, nedošlo mu, že udělal přešlap? Necítí zodpovědnost ke své straně a pozici, kterou v ní zastává? A jak je vůbec možné, že předseda ODS Petr Fiala, ve své době respektovaný ministr školství, nechá něco takového bez komentáře a nepřekáží mu Klausovy nehoráznosti, byť často popírají vzdělávací politiku, kterou sám na ministerstvu dělal? Opravdu to znamená, že ODS definitivně otočila kormidlo a směřuje do voličských vod Úsvitu, Přímé demokracie a Zemanovců?

Sama Klausova poznámka je jen trapná a nedůstojná. Podstatnější je, jak ji máme interpretovat. Václav Klaus mladší je buď osoba, která není schopná se tak úplně ohlídat v tom, co říká a dělá. Nebo je to člověk, který sice ví, že přestřelil, ale neumí přiznat chybu. Případně je to člověk s bizarními názory, který vědomě uráží své okolí a připadá mu to v pořádku. Ani jedna z těch variant není přijatelná u pedagoga, zvláště pokud směřuje do vysoké politiky a potenciálně do vedení resortu školství. To už by snad mohlo dojít i předsedovi ODS Petru Fialovi. Nebo je to horší - a ti dva jsou ve shodě.

Autor je externím spolupracovníkem redakce


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].