Anketa: Je 16letý občanský aktivista Jakub Čech udavač, jak říká váš spolustraník Václav Klaus ml.?
 
Anketa

Anketa: Je 16letý občanský aktivista Jakub Čech udavač, jak říká váš spolustraník Václav Klaus ml.?

PETR FIALA

PETR FIALA

předseda ODS

Já bych to takto neřekl, volil bych jiná slova než Václav Klaus ml. Je ale třeba zdůraznit, že má na svůj názor právo – stejně jako dalších 14 tisíc členů ODS a 10,5 milionu obyvatel České republiky. ODS je totiž demokratická strana, kde každý může říkat, co si myslí – na rozdíl například od hnutí ANO. Celé to ale považuji za pseudokauzu a snahu očernit ODS. Ukazuje to nicméně, že naše strana je opět na vzestupu, a tudíž je i předmětem zvýšeného zájmu.

FILIP HUMPLÍK

FILIP HUMPLÍK

předseda pražské ODS

Přiznám se, že nerozumím chuti Respektu psát dlouhé analýzy jednoho FB statusu, který je navíc očividnou nadsázkou. Jakub Čech si vybral svoji cestu, na to má právo. Já tu jeho za vzor občanské angažovanosti nepovažuji. Rozhodl se stát mediální hvězdou na základě historek typu: „Je mi šestnáct, jedu vlakem na dovolenou a mám chvíli času, tak napíšu tři udání. A hned jak budu moct, vstoupím k Zeleným.“ Vstoupil do veřejného prostoru s touto imagí, nemůže se divit, že bude občas terčem vtipů. Václav Klaus ml. ho nazval Morozovem, já o něm v nadsázce mluvím jako o „svazáčkovi“, tedy kádru SSM. Vzpomeňte si, co jste v šestnácti dělali a chtěli dělat vy.

JIŘÍ NANTL

JIŘÍ NANTL

expert ODS pro výzkum a inovace

Musím říct, že nevím nic detailního o aktivitách Jakuba Čecha. Zdá se mi ale, že celý příběh má rozměr, který je dobré pojmenovat. Většina lidí včetně mě by se v šestnácti letech nejspíš věnovala zcela jiným věcem než monitorování místního úřadu. Je patrné, že řadě občanů už toto samo o sobě vadí. Je to ale jeho právo. Pokud se ze své vůle zabývá veřejnými záležitostmi a upozorňuje na různé nepravosti, je to v jeho věku neobvyklé. Ale také zcela legitimní a snad i hodné respektu. Zájem a připravenost osobně se angažovat ke svobodné společnosti patří. A nakonec, z mého hlediska: pravicovou politiku nelze dělat bez základního respektu ke každému člověku, jeho osobním postojům a stylu života.

ALEXANDR VONDRA

ALEXANDR VONDRA

řadový člen ODS

Když jsem toho mladíka slyšel, říkal jsem si, že to je naaranžovaná kampaň Zelených. Přiznám se, že nemám sebemenší chuť v ní účinkovat jako figurant na stránkách Respektu. Ale budiž – Václava Klause ml. se zastanu. Pobavilo mě, když mladíka na Facebooku přirovnal k Pavlíku Morozovovi, mladému hrdinovi SSSR. Sice neudává rodiče, ale je to podobný typ ideologického aktivismu, který mi vadí. Kontrola veřejných prostředků v demokracii je důležitá, ale má se to odehrávat jinak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte