0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost25. 6. 20162 minuty

Vlak na vítr

V. Petit / L’Actu/Mon Quotidien

Nizozemská společnost se pokusí do roku 2018 vyrobit vlak poháněný pouze větrem. Cílem firmy je snížit škody na životním prostředí způsobené železniční dopravou, kterou v Nizozemsku využívá přes 1,2 milionu lidí. Energii k pohonu chce získávat z větrných turbín, které pracují podobně jako větrný mlýn.

Ale vlak ke svému provozu potřebuje hodně elektřiny, takže společnost plánuje využít stávající větrníky v Nizozemsku i v okolních zemích a postavit také nové větrné turbíny. V Nizozemsku doprava, obzvláště ta automobilová a letecká, produkuje 20 procent skleníkových plynů, jež přispívají ke globálnímu oteplování.

Reklama

Obnovitelné zdroje energie jsou požehnání pro životní prostředí, ale svět pořád vyrábí přinejmenším polovinu své energie spalováním uhlí. Tím se ovšem uvolňují plyny, které planetu poškozují. Pokud však bude Nizozemsko vyrábět více elektrické energie pomocí větrníků, sníží se znečištění a lze doufat, že se k Nizozemcům v tomto připojí další národy. Některé země si již z nizozemského přístupu vzaly příklad, třeba Belgie v roce 2011 postavila vlak na solární pohon, který získává elektřinu ze solárních panelů v kolejích.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].