Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

U Petříčka na zahradě budou čmeláci

Černínský palác zelená, zaměstnanci ministerstva zahraničí se připojí ke klimatické stávce

Čmelín; ilustrační foto • Autor: Profimedia, Panthermedia
Čmelín; ilustrační foto • Autor: Profimedia, Panthermedia

Úřad šéfa diplomacie Tomáše Petříčka se v září připojí ke klimatické stávce. Zaměstnanci Černínského paláce se vybraný den - datum ještě nebylo stanoveno - místo běžné pracovní agendy budou moci zúčastnit celopodnikové debaty s přizvanými odborníky a vedením ministerstva o tom, jak se s důsledky změn podnebí vyrovnávají okolní státy a co konkrétního v tomto směru dělají jejich centrály zahraniční politiky.

Ta česká se pod vedením mladého sociálního demokrata Petříčka rozhodla “zezelenat” - a tohle je jen jeden příklad s tím souvisejících iniciativ. Kromě toho MZV například už nepoužívá nerozložitelné plasty ve svém bufetu, u pítek na chodbách plánuje vyměnit kelímky za skleničky a do přilehlé zahrady se starými ovocnými stromy chce nasadit čmeláky. “Jednáme o dodání celkem pěti čmelínů do zahrady, instalace by měla proběhnout v lednu nebo únoru příštího roku,” potvrdil Respektu Tomáš Petříček.

čmelák • Autor: AFP, Profimedia
čmelák • Autor: AFP, Profimedia

Ministr zahraničí podporoval už původní návrh části zaměstnanců, že by na zahradu přibyly včely. Vedení MZV se však nakonec postavilo proti - s argumentem, že by na zahradu v takovém případě nemohli chodit lidé alergičtí na včelí bodnutí. Údajně proto se zvolili kompromisní čmeláci, kteří nebodají a jejich případné kousnutí nepůsobí jako alergen. “Čmeláků je navíc kritický nedostatek a jejich údržba je podstatně méně náročná,” dodal ministr.

Petříček se o téma boje s dopady klimatických změn dlouhodobě zajímá. Před časem se sešel s českými organizátory středoškolských Fridays For The Future, vystoupí za Česko na zářijovém klimatickém summitu OSN v New Yorku a ostražitější vůči dopadům na krajinu by měly být i nové projekty v rámci české rozvojové pomoci.

Svůj zájem zdůvodňuje tím, že jde o “výsostně sociálně demokratické téma” - protože nesprávně nastavené parametry environmentální politiky “měly vždy obrovský dopad na ty nejzranitelnější části populace“. “Také proto jsem se rozhodl této problematice osobně víc věnovat,” tvrdí ministr zahraničí.

Vedení MZV by zároveň rádo snížilo ekologickou stopu úřadu, v případě paláce původně ze 17. století, který je od roku 1958 kulturní památkou, ji však nelze řešit instalací solárních panelů na jeho střechy. Úřad se už informoval u ČEZ na možnosti zvýšení vlastní energetické soběstačnosti a čeká na odpověď.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].