Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost, Vzdělávání

Stojí, stojí u lednice, Cermat, nebo Polednice?

Kdo komu vlastně ukradl přijímačky a veřejný zájem

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Střední školy vyhlašují přijaté a nepřijaté. Nářek či jásání v rodinách zní krajem. Zvláště matky letošní přijímačky hodně prožívaly; strachu a obav spousta, nával dětí na přípravných kurzech mimořádný.

Stejně nepřehlédnutelný je nával absurdit s přijímačkami spojený. Začalo to tím, že Cermat po prvním kole vyhlásil, že testová zadání a správné odpovědi zveřejní až za měsíc (po 12. květnu, tedy od pátku za týden, kdy už to žádného rodiče ani žáka zajímat nebude).

Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data – odtajněno ty testy zveřejnil, Cermat vyhrožoval žalobou za porušení autorského práva, ale nic z toho nebylo, protože se ukázalo, že Cermat úplně nevychytal pokyny ředitelům, takže někteří testové sešity žákům rozdali, jiní je tajili. Cermat dál trval na tom, že tajné jsou, ale kdo si o ně napíše jemu, dostane je poštou… Prostě spousta zábavy.

Ministryně školství se týden tvářila, že se jí to jaksi netýká, aby pak (26. dubna) oznámila, že rozhodla-nerozhodla, tedy že testy budou i nadále tajné, ale Cermat připraví speciální webové rozhraní, kam zadáte jméno a rodné číslo dítěte a můžete si stáhnout zadání testu, na jehož konci je i klíč správných řešení. Budou tedy takové tajné-netajné. Jak si to mají zařídit učitelé na základkách, které by to také určitě zajímalo, ale nemají zrovna k dispozici dítě s příslušným rodným číslem, oficiální ministerské komuniké neupřesnilo.

Ani tím ale zábava nekončí. Cermat totiž stáhnutelný formulář i klíč správných řešení vybavil popiskou, že je kryt autorskými právy a jakékoli užití obou materiálů bez předchozího explicitního písemného souhlasu Cermatu bude považováno za porušení autorských práv. No, pravda to není, vysvětlením nebudu zdržovat (podrobně si to můžete přečíst ZDE), ale je asi zřejmé, že když na základě zadání a klíče správných řešení upozorním na spornou úlohu, asi by nebylo rozumné mě za to trestat z důvodu porušení autorských práv. Na takový případ zákon pamatuje.

Pojďme si to vyzkoušet. Přiznávám rovnou, že tu nesmyslnou popisku porušuji s chutí. Mně například přijde opravdu podivné, když v přijímačkách na střední školu hledají žáci ve 32 verších anaforu (opakování prvních slov na začátku veršů) v básni Jiřího Suchého Polednice, protože to vede na základkách k jalovému biflování termínů a definic z literární teorie. Ale když jsem to jakž takž skousnul, dohřál mě klíč správných řešení, kde se píše, že u příslušné úlohy zní jediná správná odpověď:

Pojď si proň, ty Polednice,
pojď, vem si ho, tuláka.

Zápis jakékoli části textu, která neodpovídá zadání, je považován za chybu. Aby byl přidělen 1 bod za podúlohu, je nutné zapsat oba celé verše, v nichž se vyskytuje anafora.

Aha. Sice pochopíte nabízenou definici a odhalíte anaforu, čímž prokážete, že víte, co je to verš. Když ale zapíšete třeba jen Pojď… pojď, což by udělalo tak devět z deseti dospělých, máte smůlu. Protože úloha nenápadně zjišťovala, jestli opravdu víte, co je to verš, a ta anafora byl jen takový krycí manévr. Máš smůlu žáčku, zase jsme na tebe vyzráli. Chyták to byl!

Takže když jsem u té krádeže přijímaček, přijde mi, že je to s ní opačně. Říká se tomu krádež veřejného zájmu. Tím mám na mysli situaci, kdy něco, co má mít nějaký smysl, tedy přijetí motivovaných dětí na střední školy, kdosi o vlastní vůli a za porušení vlastních pravidel zneužije k účelu, který veřejnosti a vzdělání škodí (i když jsi prokázal všechno, co jsme požadovali, zase jsme tě nachytali). Trestné to není, ale pitomé a opovrženíhodné zcela jistě.

Autor je spolupracovník EDUin, o.p.s., která podporuje iniciativu Maturitní data – odtajněno

P. S. Na testy z češtiny pro deváťáky i s klíčem správných řešení se můžete podívat: 1. termín2. termín. A tady je matematika: 1. termín2. termín.

Aktualizace: Na stránkách Cermatu se nově objevil volně přístupný archiv všech přijímacích testů (ZDE). Rozhraní, kam musíte zadat jméno a rodné číslo žáka, tu zůstalo, ale tato cesta je výrazně jednodušší. Netroufám si nicméně odhadovat, jestli je zpřístupnění testů faktickým uznáním Cermatu, že pochybil, vstřícným krokem nebo prostě jen příznakem organizačního chaosu. Pro běžného návštěvníka stránek Cermatu je totiž prakticky nemožné tento archiv najít. Žádné viditelná upoutávka na hlavní stránce tu rozhodně není.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].