Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Praštil on mě, tvrdí muž, který měl v metru konflikt s Ladislavem Jaklem

Policii už popsal, jak se incident podle jeho verze odehrál

Ladislav Jakl • Autor: DVTV
Ladislav Jakl • Autor: DVTV

Devětadvacetiletý Daniel R. cestoval metrem B v sobotu 25. května večer se svou přítelkyní. Ve voze došlo ke konfliktu mezi ním a dalším cestujícím, jímž byl bývalý zaměstnanec hradní kanceláře Václava Klause, současný člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a nedávný kandidát do Senátu za SPD Ladislav Jakl.

Ten pak sdělil, že jej mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky napadla dvojice útočníků a útok že byl politicky motivovaný - že souvisel s jeho angažmá na kandidátce strany Tomia Okamury. Respekt - a také Deník N - mluvil s aktérem konfliktu Danielem R. poté, co se v první červnový pátek sám přihlásil policii a sdělil vyšetřovateli, že to je on, koho Jakl označuje v médiích za útočníka.

Podle slov Daniela R., který se živí jako datový analytik a zároveň studuje matematicko-fyzikální fakultu UK, byla situace zcela jiná, než ji popsal Jakl. Daniel R. (nepřeje si uvést celé jméno, protože se obává reakce radikálních fanoušků Jakla a SPD, ale redakce jeho totožnost zná) popisuje, že do metra přistoupil Ladislav Jakl a stoupl si nad něj a jeho přítelkyni – ti nastoupili o stanici dřív než Jakl a seděli na sedačkách. Když Daniel R. Jakla zaznamenal, řekl své přítelkyni na jeho adresu hanlivou poznámku. „S tímhle kriplem já nepojedu, řekl jsem přítelkyni,“ přiznává.

Říká, že sice nesouzní s Jaklovými názory na svět, ale to nebyl důvod, proč se o něm hanlivě vyjádřil. S Jaklem, který platí za znalce piv a píše o pivu blog, se v minulosti osobně setkal v jedné z pražských hospod. Byl v ní i Jakl a choval se prý hlučně a arogantně, což Danielovi přesně zapadlo do obrazu, který o Jaklovi měl – od svých známých barmanů věděl, že se chová nabubřele, opravuje obsluze okázale výslovnost názvů piv a vůbec platí za nepříjemného hosta.

Když řekl přítelkyni v metru onu poznámku, chystala se prý dvojice odejít z vozu. „Přítelkyně mě chytla za ruku a začali jsme vybíhat z metra, že ještě stihneme přestoupit do jiného vozu, než se na stanici zavřou dveře. Jakl se mě ještě stihl zeptat ´To bylo na mě?´. Řekl jsem, že ano, a zopakoval jsem nahlas, že je kripl,“ popisuje Daniel. „A vtom jsem od něj dostal pěstí. Nepraštil jsem já jeho, praštil on mě.“

Z vozu už tak s přítelkyní nevystoupili, souprava se rozjela - a mezi Ladislavem Jaklem a Danielem R. se strhla rvačka. „Většinu času jsem se jen bránil, držel jsem ho za ramena, aby mě nemohl zase praštit. Když mě nemohl bít, dal mi hlavičku, byla to dost velká rána,“ tvrdí Daniel, „a pravdu má v tom, že poté jsem ho už praštil do ramene a do tváře,“ říká Daniel R. Po chvíli se do pranice vložil další cestující a muže od sebe odtrhl.

Ladislav Jakl pak policii řekl, že byl fyzicky napaden útočníky – použil množné číslo. Na policii sám nešel, konflikt nehlásil. Oslovila ho až policie, jíž incident oznámil lékař. Jakl ho na radu partnerky navštívil další den po roztržce s obavou, že by mohl mít vnitřní zranění. To ale neměl.

„Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty jsi Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal Jakl serveru echo24.cz, který o konfliktu po inkriminovaném víkendu informoval. Policii pak Jakl řekl, že s neznámým útočníkem byl v metru další muž.

„Řekl, že jsme byli dva, přitom jsem tam byl jen s přítelkyní, řekl, že jsem ho fyzicky napadl, přitom praštil on mě. Popisoval, že seděl a já jsem k němu přistoupil a ptal se ho na SPD, to taky není pravda,“ říká Daniel R. Věty „to je Jakl z SPD“ a „to je Jakl od Klause“ říkal prý hlasitě až ve chvíli, když se s Jaklem přetahovali, aby lidé v metru věděli, kdo je člověk, který ho napadl pěstí.

Policie už Ladislavu Jaklovi ukázala záznam z kamer z metra, ale mezi lidmi na peroně nedokázal člověka, jehož vykreslil jako útočníka, identifikovat. Z vagonu záznam kamer podle informací Respektu neexistuje. Policie už minulý týden požádala cestují, kteří byli v sobotu 25. května večer mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky svědky roztržky, aby se přihlásili.

„Doufám, že se svědci najdou,“ říká Daniel R. Když viděl, jak příběh z metra plní stránky novin a jak se v nich ujímá Jaklova verze, která - jak tvrdí - není pravdivá, šel minulý týden policii sám popsat, jak se konflikt podle jeho verze odehrál. Policie vyslechne i jeho partnerku a bude dál hledat svědky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].